GeriAvrupa ON BİR MİLYAR MARK NEREDE?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ON BİR MİLYAR MARK NEREDE?

ON BİR MİLYAR MARK NEREDE?
refid:26925570 ilişkili resim dosyası

Almanya’da eski para birimi Mark’ın yerini Euro’nun almasının üzerinden on iki yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, Merkez Bankası verilerine göre piyasada hala 13 milyar Mark bulunuyor.

Yapılan kamuyou araştırmalarına bakılırsa, Almanların yarısında hala Mark mevcut. Postbank’ın isteği üzerine TNS Emnid Araştırma Şirketi tarafından yapılan son araştırmaya göre, Almanların yüzde 45’i eski para birimi Mark’a hala sahip. Emnid araştırmasına göre, Almanlar’da hala kişi başı ortalama 65 Mark (yaklaşık 33 Euro) bulunuyor.

Araştırmaya göre, piyasadaki Mark’ların çoğunluğunu 10 Euro’dan küçük paralar oluştururken, her dört kişiden birinde 20 ile 50 Mark, her altı kişiden birinde ise 100 Mark’ın üzerinde para bulunuyor.

YAŞLI ALMANLAR MARK’TAN KOPAMIYOR

Eski para birimi Mark’ı elinde bulunduranların daha çok orta yaş ve üzerindeki kişiler olduğu görülüyor. Verilere göre, 18- 29 yaş aralığındakilerin yüzde 39’unda Mark mevcut iken, bu oran 50- 59 yaş aralığında yüzde 52, 60 yaş üzerindeki Almanlar da ise hem oran hem de miktar olarak artıyor. Gençlerde ortalama 32 Mark mevcut iken, 60 yaş üzerindeki Almanlar ’da ortalama 109 Mark bulunuyor.

ONBİR MİLYAR MARK NEREDE?

Emnid araştırma sonuçlarına göre, Almanların elinde bulunan miktar 2 milyar Mark ediyor. Alman Merkez Bankası verilerine göre ise, piyasada hala geri dönmeyen 13 milyar Mark mevcut. Soru şu: 11 milyar Mark nerede?
Uzmanlara göre, özellikle yaşlılar tarafından güvence için bir köşeye saklanan ve zamanla unutulan önemli bir miktar para mevcut. Çoğunluğu madeni paralardan oluşan piyasadaki Mark’ların şans getirmesi için havuzlara veya kuyuları atılmış olması üzerinde de duruluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle