GeriAvrupa Öldürdü, kaçtı, nihayet yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öldürdü, kaçtı, nihayet yakalandı

Öldürdü, kaçtı, nihayet yakalandı
refid:24719533 ilişkili resim dosyası

İsviçre’de terapi için cezaevinden çıkarılan tecavüz mahkûmu Fabrice Anthamatten, satın aldığı bıçakla doktorunun boğazını kesti.

Cinayetten sonra firar eden Anthamatten, Polonya'ya kaçarken yakalandı. Zanlının, basına dağıtılan fotoğrafların aksine çok kilolu olduğu ve başka bir gözlük kullandığı belirtildi.

İSVİÇRE’de tecavüz mahkûmu Fabrice Anthamatten’in işlediği cinayet, birçok soru işaretini de arkasında bıraktı. Akıllara durgunluk veren olay, şöyle yaşandı; Fabrice Anthamatten, 2000 yılında tecavüzden tutuklandı. 2002 yılında psikolog Liliane Daligand, Fabrice Anthamatten hakkında hazırladığı raporda, ‘Her an patlamaya hazır bir bomba’ uyarısında bulundu. Ancak başka bir psikolog tarafından tehlikesiz bulunarak, bir şans daha tanınması ve terapi görmesi için cezaevinden çıkarıldı. Üçüncü kez terapi görmek için cezaevinden çıkarılan Anthamatten ile psikolog Adeline M.’nin yolları da burada kesişti.

BOĞAZINI KESEREK ÖLDÜRDÜ
Özel bir klinikte psikolog olarak görev yapan 34 yaşındaki Adeline M., 8 ay önce anne olmuş ve klinik yönetimine artık erkek mahkûmlarla çalışmak istemediğini söylemişti. Bu isteği kabul edilmeyen Adeline, Fabrice Athamatten’in terapisini üstlenmek zorunda kaldı. Adeline ile Cenevre’deki cezaevinden çıkarılan Fabrice Anthamatten, ata binme terapisi için buluştu. Terapide kullanmak amacıyla alınması gereken malzemelerin yer aldığı listede atın tırnaklarının bakımı için törpü de yer alıyordu. Ancak Anthamatten, törpü yerine bıçak satın aldı ve daha önce bildiği bir mekan olan Bellevue’yi tercih etti. Psikolog Adeline M.’yi buraya götüren zanlı, doktorun boğazını keserek öldürdü daha sonra da Almanya’ya kaçtı. Olay, mahkûmun geri dönmemesi üzerine cezaevinin alarm vermesiyle ortaya çıktı. Genç terapistin cesedi bir gün sonra Cenevre’den 1 kilometre uzaklıkta bulundu.

Annenin yürek yakan feryadı

KIZININ ölümünden yetkilileri sorumlu tutan Adeline M.’nin annesi Esther M. ise isyan etti: “Bütün gün boyunca ağladık. Artık ağlamaya gücümüz kalmadı. Bu kadar tehlikeli birinin bıçak almasına nasıl izin verilir? Kızım böyle tehlikeli biriyle nasıl yalnız bırakıldı? Neden güvenlik tedbirleri alınmadı?” Kızının yakın zamanda evlenmeyi planladığını belirten Esther M., yetkililerin kendilerine yeteri kadar bilgi vermediklerini söyledi. Esther M., kızının öldürüldüğünü ve olayın detaylarını medyadan öğrendiklerini söyledi.

Yasalar sertleştirilmeli

İSVİÇRE’deki cinayet, bu tür ağır suçlulara ikinci bir şans verilip verilmemesini tartışmaya açtı. İsviçre’de yasalara göre, bir mahkûmun belli süre sonra mahkumiyetinin esnetilmesi, tehlike arz etmemesi durumunda mümkün oluyor. Ancak geçmiş yıllarda da İsviçre’de benzer olayların yaşanması üzerine, siyasiler, yasaların sertleştirilmesini istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle