Okullara ırkçı saldırıdan sonra öğrenci ve veliler tedirgin

DÜSSELDORF (CİHAN)
07.01.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

Almanya'da ırkçıların Dormagen-Hackenbroich şehrinde üç ayrı okula yönelik saldırılarının ardından öğrenci ve velileri de korku sardı.

Noel tatili esnasında okullarına yapılan saldırıyı öğrenen öğrenciler bugün okullarına endişe ile gitti. Aynı şehirde 21 Aralık günü de DİTİB Süleymaniye Camii’ne ırkçı saldırıda bulunulmuştu.

Gymnasium’da üç çocuğu bulunan Abdullah Yavuz, “Çok endişeliyiz. Çocuklarım olayı ister istemez duymuş ve okula gitmeye korkuyorlar.” dedi.

Bu saldırıların gelişigüzel saldırılar olmadığına dikkat çeken Yavuz,“Bilinçli olarak bizim semtimiz seçilmiş. Huzuru bozmak, gençleri sokağa dökmek istiyorlar. Aylar önce mahallemize Selefiler bir cami açtı. Köln bize yakın. Orada cami karşıtı Pro NRW sürekli İslam ve Türk karşıtı söylemler yayıyor. Emniyetin gerekli tedbirleri alacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Çocuğunun gittiği okulda göçmen ailelere mensup öğrencilerin çok olduğunu belirten veli, “Uyum içinde huzurlu bir eğitim verdiği için bu okula ödül verilecekti. Bu olaydan sonra bu ödülün verileceğini tahmin etmiyorum." dedi.

Aynı okulda bir çocuğu okuyan Memiş Sarı da aynı endişeleri taşıyor. Önce camiye şimdide okullara saldırı düzenlendiğine dikkat çeken Sarı, “Bunun sonu nereye varacak, endişe ediyoruz. Çocuklarımızı okula yalnız göndermiyoruz. Yetkililerden çocuklarımızın güvenliğini sağlamalarını bekliyoruz. Gerekirse çocuğumuzu bu okuldan alacağız. Açıkça ölümle tehdit ediliyoruz. Bu korkuyla çocuklarımız nasıl eğitim görecek? Camiye de okula da göndermeye korkuyoruz.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda aynı saldırılara maruz kalan Dormagen DİTİB Süleymaniye Camii Başkanı Dursun Pekdemir de saldırıları şiddetle kınadıklarını söyledi. Pekdemir, “Şehrimizin valisi, siyasiler Alman sivil toplum kuruluşları da saldırıları kınıyor. Ancak artarak devam eden saldırılar başta çocuklarımız olmak üzere bizleri tedirgin etmeye başladı. Bu saldırılarla gençleri sokağa dökmeyi planlıyorlar. Bizler her ne kadar gençleri bu tür provokasyonlara karşı uyarsak da bir dönem sonra engellemekte zorlanacağız. Gençler olayları kavrayamıyor. Karşı protestolar düzenlemek istiyorlar. Biz bu tür etkinliklere müsaade etmiyoruz. Bunun aksine Alman dostlarımızı düzenleyeceğimiz toplu programlara davet edip İslam hakkında bilgilendirmeyi düşünüyoruz. Şiddete şiddetle karşılık vermek yanlış.” dedi.

Okulları ziyaret eden Dormagen Belediye Başkanı Erik Lierenfeld, velilerden ve bütün Dormagenlilerden uyanık olmalarını istedi. Lierenfeld, “Gördüğünüz şüphelileri derhal polise bildirin.” dedi. Bu tür saldırıların huzuru bozmaya yönelik olduğunu belirten Lierenfeld, buna müsadae etmeyeceklerinin altını çizdi.

Irkçı veya ırkçılar okulların duvarına ‘Türkler Alman olamaz’, “Türkler öldürülecek’ gibi yazıların yanı sıra gamalı haç çizmişlerdi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı