GeriAvrupa Oğlunu mutfakta sünnet ettiren babaya dava açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oğlunu mutfakta sünnet ettiren babaya dava açıldı

Oğlunu mutfakta sünnet ettiren babaya dava açıldı

Almanya’da ayrıldığı Alman eşinden olan 9 yaşındaki oğlunu, doktor olmayan iki kişiye mutfakta sünnet ettirdiği için hakkında dava açılan baba, “Ben de sünnet oldum. Benim ülkemde bu normal” sözleriyle kendisini savundu.

BERLİN’de görülen davada çocuğun annesi tanık olarak ifade verdi. İfadesinde Angolalı eski eşi Francisco S.’nin, evine davet ettiğini iki kişiyle birlikte oğlunun mutfakta sünnet ettiği söyledi. 

Bu olayı kızlarından öğrendiğini belirten anne, “Çocuğun ağrıları artınca onu doktora götürdüm. Doktor yapılan sargıyı görünce şaşırdı. Ağrıların durması için çocuğa iğne yaptı. Olaydan çok etkilenen oğlum psikolojik destek de aldı” dedi.

‘OĞLUMA BİRÇOK KEZ ANLATTIM’
Anne eski eşinin kendisinden izin almadan ve çocuğunun da rızası olmadan sünnet ettiğini söyledi. 52 yaşındaki baba ise “Ben durumu oğluma birçok kez anlattım. Eve gelenler uzmandı. Çocuğa baskı yapmadık. Benim ülkede de insanlar böyle sünnet oluyor. Bu normal” dedi. Duruşma 26 Haziran’a ertelendi.

2012 YILINDA YASASI ÇIKTI
Almanya’da büyük tartışmalar sonucu 2012 yılında sünnetin nasıl yapılacağına ilişkin yasa çıktı. Yasaya göre, eğer çocuk altı aydan küçük ise doktor dışında din görevlisi de sünnet yapabiliyor. Altı aydan büyükler için doktorların ancak sünnet yapılmasına izin veriliyor. Bunun için de velinin ve çocuğun rızasının olması şartı aranıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle