GeriAvrupa Obezite hastaları uyuşturucu bağımlısı gibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obezite hastaları uyuşturucu bağımlısı gibi

Obezite hastaları uyuşturucu bağımlısı gibi
refid:29952861-spot ilişkili resim dosyası

İspanya’daki Granada ve Avustralya’daki Granada Monash Üniversiteleri’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma obezite hastalarının beyninin yiyeceklere duyduğu ihtiyacın uyuşturucu bağımlılarının uyuşturucu ihtiyacına denk olabileceğini gösterdi.

Araştırma kapsamında 39 obezite hastasında ve normal kilodaki 42 kişiye atıştırmalık yiyecek fotoğrafları gösterdi ve denekler fotoğraflara bakarken beyinlerinde yaşananları MRI cihazı ile görüntüledi.

MRI sonuçlarını inceleyen uzmanlar, yiyecek fotoğraflarına bakan obezlerin beyinlerinde iki spesifik bölgenin iletişim kurduğunu gördüklerini ve bu görüntünün uyuşturucu bağımlılarının beyinlerinde görülenlerle paralellik sergilediğini belirtti.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Oren Contreras-Rodrigues konuyla ilgili Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, “Obezitenin yiyecek bağımlılığı olarak adlandırılıp adlandırılamayacağı halen tartışılan bir konu ancak bu alanda daha önce yeterli araştırma yapılmamıştı. Bizim elde ettiğimiz sonuçlar obezite hastaları yiyecek gördüklerinde beyinlerinin ödülden sorumlu bölgelerinde yaşanan sinirsel değişmeler madde bağımlılarında görülen değişmeleri andırıyor” dedi.

Dr Contreras-Rodrigues bu bulgu sayesinde obeziteyi tedavi etmek için yeni yöntemler geliştirilebileceğinin de altını çizdi.

Araştırma sonuçları European College of Neuropsychopharmacology’nin Amsterdam’da yapılan yıllık kongresinde açıklandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle