GeriAvrupa O ülkelerde maaşlar düştü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O ülkelerde maaşlar düştü

O ülkelerde maaşlar düştü

Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve Bosna Hersek'te maaşlar bir önceki döneme göre düştü

Yılın ikinci dört aylık dönemine ait verilere göre, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve Bosna Hersek'te ortalama maaşlarda bir önceki döneme kıyasla düşüş yaşandı

Ortalama maaşların arttığı tek bölge ülkesi Makedonya ise 11,38 euroluk artışa rağmen 362,37 euro ile ortalama maaşın en düşük olduğu ülkeler arasında son sırada yer aldı.

Makedonya dışındaki Batı Balkan ülkeleri Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve Bosna Hersek'teki ortalama maaşlarda düşüş yaşandı.

Bölge ülkelerinin istatistik kurumlarından alınan yılın ikinci dört aylık dönem verilerine göre, Slovenya düşüşe rağmen bölge ülkeleri arasında "en yüksek ortalama maaşa sahip ülke" olmaya devam ederken, ortalama maaşın arttığı tek ülke olan Makedonya ise artışa rağmen, ortalama maaşın en düşük olduğu ülkeler arasında son sırada yer almaktan kurtulamadı.

Slovenya'daki ortalama maaş, ilk dört aylık döneme kıyasla 12,25 euroluk düşüşle, 1000 euro sınırının altına düşerek 995,85 euro olarak belirlendi.

AB'nin en yeni üyesi Hırvatistan'da da ortalama maaşta düşüş gözlendi. Slovenya'nın ardından en yüksek ortalama maaşa sahip ülkede, ağustos ayı itibarıyla ortalama maaş 5,68 euroluk düşüşle 749,15 euro oldu.

Karadağ'daki ortalama maaşta da 1 euroluk düşüş gözlenirken, ağustos ayı itibarıyla ortalama maaş 477 euro olarak açıklandı.

Bosna Hersek'teki ortalama maaşta ise 3,10 euroluk düşüş yaşanırken, ağustos ayında bu ülkedeki ortalama maaş 422,30 euroya geriledi.

Ortalama maaşın düştüğü bir diğer bölge ülkesi Sırbistan'da ise 10,95 euroluk düşüş yaşanırken, aynı dönemde ortalama maaş 365,20 euroya geriledi.

Bölge ülkeleri arasında ortalama maaşın artış gösterdiği tek ülke ise Makedonya oldu. Ülkedeki ortalama maaş 11,38 euro artışla 362,37 euroya yükselirken, yaşanan artışa rağmen Makedonya, bölge ülkeleri arasında "ortalama maaşın en düşük olduğu ülke" olmaktan kurtulamadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle