GeriAvrupa NSU davasına durdurulma talebi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NSU davasına durdurulma talebi

NSU davasına durdurulma talebi

Baş sanık Zschaepe ve terör örgütüne yardım ve yataklıkla suçlanan Wohlleben'in avukatları davanın durdurulmasını talep etti

Almanya'nın Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen ve 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek ile bombalı saldırılar yapmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında yargılanan Beate Zschaepe ve Ralf Wohlleben'in avukatları davanın durdurulmasını talep etti.

235. duruşmada, NSU örgütüne yardım ve yataklıkla suçlanan Wohlleben'in avukatı Wolfram Narath tarafından verilen dilekçede, davaya müdahil olarak kabul edilen ancak gerçek olmadığı anlaşılan "Meral Keskin" konusunda yaşanan krizden dolayı davanın durdulması istendi. Narath ayrıca Zschaepe'nin avukatları arasındaki sorunlara işaret ederek Zschaepe'nin yasalara uygun bir şekilde savunulmadığı ve bu durumun müvekkilini olumsuz etkilediğini savundu.

Mahkemenin adil yargılanma hakkına aykırı davrandığını ileri süren Narath, yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunan müvekkilinin serbest bırakılmasını talep etti. Zschepe'nin yeni avukatı Mathias Grasel de Narath'ın bu dilekçesine katıldığını ifade etti. Federal Savcılık ise bu talebe karşı çıkarak davada adil yargılama ilkelerine uyulduğunu vurguladı.

Köln kentinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Keupstrasse caddesinde 2004 yılında gerçekleşen çivili bomba saldırısından dolayı mağdur olduğu ileri sürülen Meral Keskin'in gerçekte yaşamadığı ortaya çıkmış, bu konuda dün Zschaepe'nin avukatları mahkeme heyetinden açıklama istemişti.

Diğer taraftan Zschaepe'nin yeni avukatı Grasel ile eski avukatları Wolfgang Heer, Anja Sturm ve Wolfgang Stahl arasında anlaşmazlık olduğu ifade ediliyor.

NSU üyeleri 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar gerçekleştirmek ve banka soygunları yapmakla suçlanıyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yaptığı iddia edilen 4 kişi yargılanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle