GeriAvrupa Noel ve yeni yıl satışlarından beklentiler yüksek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Noel ve yeni yıl satışlarından beklentiler yüksek

Noel ve yeni yıl satışlarından beklentiler yüksek
refid:27730395 ilişkili resim dosyası

Başkentin simgesel ve tarihi yapıları Noel ve yeni yıl için süslenirken, kentin merkezindeki caddeler alışveriş yapmak isteyen binlerce kişiyle dolup taşıyor. Noel ve yeni yıl döneminde alışveriş için toplam 74,3 milyar sterlin harcama yapılması bekleniyor.

İngiltere'nin başkenti Londra, her yıl olduğu gibi bu yıl da kurulan eğlence parkları, süslenen caddeler, sokaklar ve mağaza vitrinleriyle, Noel ve yılbaşını renkli bir şekilde kutlamaya hazırlanıyor.

Ülkenin en büyük parkı Hyde Park'a kurulan "Winter Wonderland"deki lunapark, buz pateni pisti, eğlence parkı ve hediyelik eşya satan standlar her gün Noel dolayısıyla şehre akın eden binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Piccadilly Meydanı'nın sembolü olan "Eros" heykelinin etrafı da bu yıl dev Noel hediye paketleriyle süslendi.

Norveç tarafından hediye edilen ve Trafalgar Meydanı'na geleneksel olarak yerleştirilen dev çam agacı bu yıl da meydandaki yerini aldı. Norveç, 2. Dünya Savaşı'ndaki desteğinden dolayı 1947 yılından bu yana Trafalgar Meydanı'na konulmak üzere İnglitere'ye çam ağacı hediye ediyor. Başkentin "Somerset House", "Canary Wharf", "Natural History Museum" ve "London Eye" gibi simgesel ve tarihi yapılarının bahçelerine kurulan buz pateni pistleri de, Noel ve yılbaşını heyecanla bekleyen her yaştan ziyaretçiyi ağırlıyor.

HARCAMALARA 74 MİLYAR STERLİN
Milyonlarca turisti ağırlayan Londra'da alışverişin kalbinin attığı Regent ve Oxford caddelerinde yapılan ışıklandırmalarla renkli görüntüler oluşurken, buradaki mağazalar yeni yıl ve Noel alışverişi için gelen binlerce kişiyle dolup taşıyor.

Perakende Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre, bu yıl internet üzerinden gerçekleştrilen Noel ve yeni yıl alışverişleri için ortalama 17,4 milyar sterlin harcama yapılması öngörülürken, toplam yılbaşı harcamasının ise yaklaşık 74,3 milyar sterlini bulması bekleniyor. Araştırmada, kişi başına düşen harcama miktarının yaklaşık 350 sterlin olacağı tahmin ediliyor.

İngiltere'de internet üzerinden perakende satışla ilgili araştırma yapan birliğin verilerine göre, 2010 yılına kadar Birleşik Krallık'ta çok fazla bilinmeyen "Black Friday" gününde bu yıl internet üzerinden yapılan alışverişlerde yaklaşık 810 milyon sterlin harcandı. Uzmanlar, "Black Friday" ve devamındaki haftasonunda, Noel ve yılbaşı için bu yıl hem internet üzerinden hem de mağaza alışverişlerinde, toplam 1,5 milyar sterlin harcanacağı tahmininde bulunmuştu.

HEDİYE İÇİN BÜTÇE AYIRIYORLAR
Oxford ve Regent caddelerinde Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtlayan İngilizler ve turistler, alışverişlerini internet üzerinden de yaptıklarını ancak Noel hediyelerini mağazaları gezerek almayı istediklerini söyledi.

58 yaşındaki ev hanımı Wendy, Noel alışverişi için neden şehrin en kalabalık caddelerini tercih ettiği yönündeki soruya, "Hediyelerimi aldım, torunum kendisi seçebilsin diye buradayım. Ona Noel için kıyafet almaya geldik" yanıtını verdi.

Piyasa araştırması yapan bir şirkette çalışan 25 yaşındaki Barney, Noel'in yaklaşmasından dolayı heyecan duyduğunu belirterek, "Black Friday gününü kaçırdım ve alışveriş yapamadım. Keşke yapsaydım. Birçok kardeşim var. Kişibaşına hediye için 10-15 sterlin bütçe ayırdım. Yılın en pahalı dönemindeyiz" diye konuştu. Barney, internet üzerinden de alışveriş yaptığını ancak hediye alırken ürünleri görmeyi ve mağazalarda dolaşmayı sevdiğini kaydetti.

NİCELİK Mİ, NİTELİK Mİ?
Noel ve yeni yıl alışverişi için bütçesine herhangi bir sınır getirmediğini ifade eden 23 yaşındaki Elizabeth isimli İngiliz de, "Bugünlerde internetten daha fazla alışveriş yapmaya başladım. Ancak mağazalarda da beğendiğim şeyler oluyor. Farklı platformlarda alışveriş yapıyorum" dedi. "Black Friday" gününde alışveriş yapmadığını dile getiren Elizabeth, "Bence çok Amerikan işi. Alışveriş hastası değilim. Nicelikten çok niteliğe önem veriyorum" ifadelerini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle