GeriAvrupa Nazi gelin avukatından kurtulamadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nazi gelin avukatından kurtulamadı

Nazi gelin avukatından kurtulamadı
refid:29300749 ilişkili resim dosyası

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk, 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün yargılandığı davasına devam edildi.

Davanın 210. duruşmasında baş sanığı Beate Zsch'pe geçen hafta verdiği avukatını azl etme dilekçesi üzerine henüz karar verilmediği açıklandı. Duruşmaya, Zsch'pe ve avukatı Anja Sturm arasındaki gerginliğe rağmen devam edildi. Dilekçe karara bağlanana kadar Anja Sturm’un Zsch'pe’yi savunmaya devam edeceği bildirildi.

Davanın 210. duruşmasına Zwickau Sparkasse bankasının 2002 yılında soyulması ile ilgili NSU terör örgütü üyelerinin görüldüğü video görüntülerinin incelenmesiyle devam edildi.

GEÇEN YIL AZL ETMEK İSTEMİŞTİ

Zschaepe, geçtiğimiz yıl da üç avukatını birden azl etmek istemiş ancak bu isteği ret edilmişti. Geçen yıl avukatların azli konusundaki dilekçesini hazırlayan Mannheim’lı ceza avukatı Mark Jüth’ün, Zschaepe’nin davasını üstlenmesi bekleniyor.

Öte yandan avukatların susma hakkını kullanması yolundaki taktikleriyle hiç konuşmayan Zschaepe’nin, davanın gidişatında kendisine ömür boyu hapis verileceği korkusuna düştüğü ve konuşma isteği olasılığı yüzünden avukatlarıyla anlaşamadığı iddia edilmişti. 2001 yılında öldürülen Abdürrahim Özüdoğru’nun ailesini temsil eden müdahil avukat Ferhat Tıkbas, Zschaepe’nin yakında suskunluğunu bozacağıni iddia etmişti.

NSU DAVASI

Almanya’da, 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesinde ve çok sayıda soygunda, NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti. NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu. Mahkemede, Zschaepe’nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıktan suçlanan 4 sanık daha yargılanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle