GeriAvrupa NATO müttefiklerinden şaşırtan savunma harcamaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NATO müttefiklerinden şaşırtan savunma harcamaları

NATO müttefiklerinden şaşırtan savunma harcamaları
refid:28313414 ilişkili resim dosyası

Ukrayna kriziyle birlikte NATO ile Rusya arasında artan gerginliğe rağmen Avrupalı müttefiklerin çoğunluğu savunma harcamalarını kısıyor.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Liderlik Ağı'nın raporuna göre İngiltere, Almanya ve İtalya başta olmak üzere birçok Avrupalı NATO müttefiki 2015 bütçelerinde savunmaya ayrılan rakamı azaltmayı tercih etti.

NATO'nun 4-5 Eylül 2014'te gerçekleştirilen Galler Zirvesi'nde tüm üye ülkeler savunmaya ayırdıkları payı artırmak ve kademeli olarak yüzde 2 hedefine çıkarmak konusunda anlaşmıştı.

Avrupa Liderlik Ağı, bu taahhüde rağmen 2015 bütçelerinde savunmaya ayrılan payın 2014 rakamlarına kıyasla İngiltere'de yüzde 2,07'den 1,88'e, Almanya'da yüzde 1,14'ten 1,09'a, Macaristan'da yüzde 0,79'dan 0,75'e ve Bulgaristan'da yüzde 1,3'ten 1,16'ya gerilediğini bildirdi.

Fransa'nın savunma harcamaları için ayırdığı rakam gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 1,5'ine karşılık gelerek bir önceki yıla göre değişmezken Polonya, Hollanda, Norveç, Letonya ve Litvanya'nın savunmaya ayırdıkları payı artırdıkları fakat yüzde 2 hedefini tutturamadıkları, tek istisnanın ise yüzde 2,05'i yakalayan Estonya olduğu belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle