GeriAvrupa N-VA sözcüsünden çirkin savunma: Asimilasyon olmalarını istiyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

N-VA sözcüsünden çirkin savunma: Asimilasyon olmalarını istiyoruz

N-VA sözcüsünden çirkin savunma: Asimilasyon olmalarını istiyoruz

BM Göç Sözleşmesine karşı çıkan Belçika’daki koalisyon hükümetinin büyük ortağı N-VA, internet sitesinden yaptığı çirkin paylaşıma yine çirkin bir savunma yaptı. N-VA Sözcüsü Joachim Pohlmann, “Bizler ülkede yaşamak isteyenlerin örf, adet ve geleneklerimize sahip çıkmalarını, asimilasyon olmalarını istiyoruz” dedi.

BELÇİKA’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı N-VA, resmi internet sayfasından başörtülü kadınların fotoğrafıyla birlikte “BM Göç Paktı, Müslümanların kendi kültürlerini korumak içindir” mesajını paylaşınca, büyük tepki çekti. Belçika Yeşiller Partisi Genel Başkanı Meyrem Almacı, BM Göç Paktı ve başörtüsü karşıtlığı ile bilinen Yeni Flaman İttifakı’nı (N-VA) sert bir dille eleştirdi. Almacı, “N-VA bir kez daha ayrımcı ve ırkçı fikirlerini açıkça belli etti. N-VA’nın, aşırı sağın oylarını alabilmek için Müslümanlar ve göçmenler üzerinden oy avcılığı yaptığını bir kez daha gördük” dedi.
Flaman Bölge Hükümeti milletvekili Immade Annouri ise, “N-VA ile aşırı sağ eğilimli İslam karşıtı ırkçı Vlaams Belang (Flaman Çıkarları) Partisi arasında hiçbir farkın olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. N-VA’nın artık N-VB (Yeni Flaman Çıkarları) partisi olduğu açıkça görülmekte” diye konuştu. Koalisyon hükümeti ortakları da N-VA’nın paylaşımını sert bir şekilde kınadı.

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK
N-VA Partisi Sözcüsü Joachim Pohlmann ise paylaşımla ilgili yaptığı açıklamada partisini böyle savundu: “N-VA olarak neden BM Göç Paktı’na karşı olduğumuz konusunda halkı aydınlatmamız gerekiyordu. Bizler BM Göç Paktı’na neden karşıyız? Biz aile birleşiminin kolaylaştırılması, kaçakların oranında artış kaydedilmesi ve sokaklarda başörtülü kadınların oranında artış kaydedilmesine karşıyız. Bizler ülkede yaşamak isteyenlerin örf, adet ve geleneklerimize sahip çıkmalarını, asimilasyon olmalarını istiyoruz. Madem demokrasi var, biz de demokrasi hakkımızı kullandık.”
Belçika’daki federal hükümetin koalisyon ortakları içinde yer alan MR (Reform), CD&V (Hristiyan Demokrat) ve Open VLD (Açık Flaman Liberal) Partisi, BM Göç Paktı’nın imzalanması isterken, Flaman Cumhuriyet Devletin kurulması taraftarı olan N-VA Partisi, Göç Paktı’nın imzalanmasına karşı çıkıyor. N-VA, Göç Paktı’nın imzalanması halinde hükümetten çekilme tehdidinde bulundu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (05.12.2018)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle