GeriAvrupa N-SU da artık yasak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

N-SU da artık yasak

N-SU da artık yasak
refid:27047965 ilişkili resim dosyası

Almanya’da Nazi dönemini anımsatan harflerin yasaklandığı “kara listeye” N-SU da alındı.

Almanya’da 1978 yılında Federal Ulaştırma Bakanlığı’nın genelgesi üzerine hazırlanan, Nazi dönemini anımsatan harf ve sayılar bulunan kara listeye Nürnberg’de N-SU da alındı. Araçlarında, Almanya'da, 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili Neonazi terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)’yu hatırlatan N-SU harfleri bulunan araç sahiplerine, plakaların ücretsiz değiştirileceği bildirildi.

Freising araç kayıt merkezi yetkilileri, farkına varmadan yasak olan harfleri isteyenlerin olduğuna dikkati çekerek, örnek olarak adı “Stefan Schmid” olan bir kişi plakasında adının ve soyadının ilk harflerini düşünerek SS harflerini istediğini ve bunun SS harfleri Nazi dönemini anımsattığından yasak olduğunu belirttiler.

Almanya’da SS, HJ, NS, HH, ve SA harfleri plakada kullanılmıyor. Aşırı sağcıların propogandalarını önlemek için yasaklanan harflerin yanı sıra bazı rakam kombinasyonları da yasak. Örneğin 18 alfabenin birinci ve sekizinci harflerini, 88 alfabenin sekizinci harfinin iki kez Hitler selamı olarak kulllanılmasını AH ve HH harfleriyle birlikte verilmiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle