GeriAvrupa "Müzakerelerin sonunda değiliz"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Müzakerelerin sonunda değiliz"

"Müzakerelerin sonunda değiliz"
refid:29449604 ilişkili resim dosyası

Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius, İran ile nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Viyana'daki otelden ayrılırken gazetecilere açıklamada bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius, müzakerelerde ortaya çıkacak anlaşmanın İran'ın nükleer bomba üretmesini engellemesi gerektiğini söyledi.

Fabius, İran ile nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Viyana'daki otelden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, İran ile büyük güçler arasında kapsamlı bir anlaşmaya ulaşmak için birkaç gün içerisinde nitelikli bir ilerleme sağlanmasını umduğunu söyledi.

Önümüzdeki Pazar günü yeniden Viyana'ya döneceğini belirten Fabius, "Biraz ilerleme var fakat müzakerelerin sonunda değiliz" dedi.

Güçlü bir anlaşmayı sağlayacak kesin bir çözümün bulunmasını umduğunu belirten Fabius, "Yapılacak anlaşma İran'ın sivil nükleer kapasitesine izin vermelidir, atom bombası üretmesine değil. Bu Fransa'nın başından beri sahip olduğu duruşudur" diye konuştu.

İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa ve İngiltere ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında kapsamlı anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakerelerin 7 Temmuz'a kadar devam etmesi bekleniyor.

İran yaptırımların kaldırılması, 5+1 ülkeleri ise denetimlerin artırılması amacıyla müzakereye katılıyor.

İran'ın nükleer faaliyetlerinin tamamen kontrol altına alınabilmesi için daha sıkı bir denetim mekanizması kurulması üzerinde çalışıldığı belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle