Müslümansanız bu ülkede iş bulmanız daha zor!

Birce BORA / LONDRA
01.12.2014 - 12:09 | Son Güncelleme:

İngiltere’de Bristol Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma ülkedeki Müslümanlar’ın iş bulma konusunda en çok ayrımcılığa uğrayan grup olduğunu ortaya çıkarttı.

Ulusal İstatistik Ofisi’nin yarım milyondan fazla kişi üzerinde yaptığı İş Gücü Anketi’nin sonuçlarını inceleyen bilim insanları, Müslüman İngiliz erkeklerinin iş bulma olasılığının kendileri ile aynı özelliklere sahip beyaz ve Hristiyan yaşıtlarından tam %75 daha düşük olduğunu ortaya çıkarttı.

Araştırmacılar bu oranın Müslüman kadınlar için de %65 olduğunu belirtirken, Müslüman İngilizler’in yönetici pozisyonlarına yükselmesinin de Hristiyanlar’a kıyasla çok daha zor olduğunu belirtti.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr Nabil Khattab ve Profesör Ron Johnston, bu etkinin işverenlerin Müslümanları “Güvenilmez ve tehditkar” bulmasından kaynaklandığını söyledi.

Araştırmada 14 etnik ve dini grubun iş piyasasındaki yerini incelediklerini söyleyen Dr Nabil Khattab Independent gazetesine yaptığı açıklamada “Bu konuda en dezavantajlı olan grubun Müslümanlar olduğunu açıkça gördük” dedi.

Ülkede iş bulması en kolay olan grubun beyaz Hristiyanlar olduğu belirtilirken, Yahudi ve Ateistler’in iş bulma olasılıklarının da Hristiyanlara kıyasla daha düşük olduğu tespit edildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı