GeriAvrupa Müslümanlara hoşgörü azalıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müslümanlara hoşgörü azalıyor

Müslümanlara hoşgörü azalıyor
refid:28293583 ilişkili resim dosyası

İngiltere'de yapılan bir kamuoyu araştırması, ülkedeki Müslümanların yaklaşık yarısının inançlarından dolayı ülkede ayrımcılığa maruz kaldığını ve Birleşik Krallık'ın Müslümanlara karşı daha az hoşgörülü bir ülke haline geldiğini düşündüğünü ortaya koydu.

"ComRes" adlı araştırma şirketi, Fransa'daki saldırıların ardından 26 Ocak-20 Şubat tarihlerinde İngiltere'de yaşayan bin Müslümanla telefon anketi yaptı.

Ankete göre, İngiltere'deki Müslümanların çoğu Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıyı onaylamadığını ancak Hazreti Muhammed'in tasvir edildiği karikatürlerden ve karikatürlerin basılmasından rahatsızlık duyduğunu söyledi.

ÜLKEYE BAĞLILAR

Bununla birlikte ülkedeki İngiliz Müslümanların yüzde 95'i "Birleşik Krallık'a bağlı olduğunu", yüzde 93'ü de "İngiliz kanunlarına uyulması gerektiğini" düşündüğü belirtti. Müslümanların yüzde 46'sı İslam'a yönelik önyargıların İngiltere'de Müslüman olmayı zorlaştırdığını, yüzde 78'i ise Hazreti Muhammed'i tasvir eden karikatürlerin basılmasının hakaret niteliği taşıdığını düşündüğünü kaydetti.

Müslümanların yüzde 11'i, Batı çıkarlarına karşı savaşan kişilere sempati duyarken, yüzde 27'si "Paris saldırılarının arkasındaki nedenlere olumlu baktığını" dile getirdi.

YARISI AYRIMCILIĞA MARUZ KALIYOR

Ankete katılanların yüzde 32'si Charlie Hebdo saldırısına şaşırmadığını, yaklaşık yüzde 50'si ise inançlarından dolayı İngiltere'de ayrımcılığa maruz kaldığını ve Birleşik Krallık'ın Müslümanlara karşı daha az hoşgörülü bir ülke haline geldiğini ifade etti.

KADINLAR DAHA AZ GÜVENDE

Katılımcıların yüzde 35'inin Müslüman olduğu için diğer İngilizlerin kendine güvenmediğini düşündüğü, İngiltere'deki Müslüman kadınların ise erkeklere göre kendini daha az güvende hissettiği ortaya çıktı.

Birleşik Krallık'ta yaklaşık 2 milyon 800 bin Müslüman yaşıyor. Bu rakam nüfusun yüzde 4,4'ünü oluşturuyor. Müslümanların çoğu Birleşik Krallık içinde İngiltere'de yaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle