GeriAvrupa Müslümanlar açık artırmada 450 bin euro fazla vererek kilise satın aldı, ortalık karıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müslümanlar açık artırmada 450 bin euro fazla vererek kilise satın aldı, ortalık karıştı

Müslümanlar açık artırmada 450 bin euro fazla vererek kilise satın aldı, ortalık karıştı

İtalya’da Müslüman cemaati, devlet tarafından açık artırmaya çıkarılan bir kiliseyi 450 bin euro fazla vererek satın aldı. Yapıyı camiye dönüştürmeyi planlayan cemaat, böylece yeni dini yapı inşasına izin vermeyen düzenlemeyi saf dışı bırakmış olacak. Ancak satışı yapan iktidardaki aşırı sağcı Lig Partisi zor duruma düştü.

İTALYA'nın Lombardiya bölgesinde toplam değeri 6 milyon 100 bin euro olan bir dizi emlak ile birlikte Rum-Ortodoks cemaatinin kullandığı kiliseyi müslüman cemaati 450 bin euro, yani tahmin edilen değerden yaklaşık yüzde 8 daha fazlasını vererek satın aldı. Binayı camiye dönüştürmeyi planlayan Müslüman cemaati  böylece yeni dini yapı inşasına izin vermeyen düzenlemeyi de saf dışı bırakmış olacak. Açık artırma koşulları uyarınca Hıristiyan Rum-Ortodoks cemaatinin 30 gün içinde yapıyı boşaltması gerekiyor.

SATIŞ RESMİYETE DÖKÜLMESİN
Ancak İtalya'da hükümet ortağı aşırı sağcı Lig Partisi, kilisenin Müslümanlara satılması nedeniyle zor duruma düştü. Bergamo Belediye Başkanı Giorgio Gori, yaşanan olayı iktidardaki Lig'in 'kendi kalesine attığı sağlam bir gol' şeklinde değerlendirerek tepki gösterdi. Yerel hükümette görevli olan Lig Partili politikacı Pietro Foroni de satışın resmiyete dökülmemesini talep etti. 

YENİ KİLİSE İNŞA EDEMEYECEKLER
Yeni dini yapı inşasını önleyen yasa uyarınca Bergamo Rum-Ortodoks cemaati de yeni kilise inşa edemeyecek. Belediye Başkanı Giorgio Gori kesin bir çözüm bulunana kadar kendilerine ayinler için uygun bir yer sağlanacağını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle