GeriAvrupa Müslüman öğrenciye İslami kredi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müslüman öğrenciye İslami kredi

Müslüman öğrenciye İslami kredi
refid:27184351 ilişkili resim dosyası

İNGİLTERE hükümeti üniversiteye giden İngiliz Müslümanların sayısını artırabilmek için İslami kurallara uygun yeni bir eğitim kredisi sistemini yürürlüğe sokacaklarını açıkladı.

İş Geliştirme ve Beceriler Departmanı (BIS) bir aylık araştırma ve danışma sürecinin ardından Müslüman öğrenciler için alternatif bir üniversite finansman planının gerekli olduğuna karar
verdiklerini belirtti.

İngiltere’de 2012 yılına dek öğrenci kredilerinin geri ödenmesinde uygulanacak olan faiz oranı enflasyona bağlı Parakende Satış Endeksi (RPI) üzerinden belirleniyordu. Ancak iki yıl önce üniversite ücretlerine zam yapılmasının ardından, bankalara geri ödemelerde RPI oranının yanı sıra yüzde 3’lük faiz uygulama hakkı tanındı. BIS, öğrenci kredisi sistemi ile ilgili yaptığı konsültasyonlara 20 binin üzerinde cevap aldığını ve konu ile ilgili görüş belirten kişilerin yüzde 93’ünün “Yeni kredi sisteminin dini nedenlerle faiz ödemek istemeyen öğrencileri zor durumda bıraktığını” söylediğini dile getirdi.
Bu sorunun çözülmesi için ‘Takaful’ adı verilen bir fon oluşturulacağı ve bu fona başvuran Müslüman öğrencilerin belli bir miktar bağış yaptıktan sonra faizsiz eğitim kredisi alabileceği açıklandı.
Yetkililer, Takaful fonundan eğitim kredisi alan öğrencilerin geleneksel yöntemlerle kredi çeken öğrenciler gibi aldıkları krediyi “Bir işe girip belli bir gelir düzeyine ulaştıktan sonra” ödemeye başlayacaklarını söyledi. İngiltere İslami Öğrenci Birlikleri Federasyonu, yeni krediyi olumlu bulduklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle