GeriAvrupa Müslüman mahallesinde salyangoz olmayı anlattım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müslüman mahallesinde salyangoz olmayı anlattım

Müslüman mahallesinde salyangoz olmayı anlattım

Gazeteci yazar Hayko Bağdat, Almanya’da katıldığı Literatürk Edebiyat Festivali’nde, ‘Salyangoz’ adlı kitabını anlattı.

“Müslüman mahallesinde salyangoz satmayı değil, Müslüman mahallesinde salyangoz olmayı anlattım” diyen Bağdat, Ermeni-Rum bir ailenin çocuğu olarak, Müslüman toplumunda yaşadıklarını mizahi bir dille anlattığını söyledi. Kitabından sadece ‘Susmayı öğrenmek’ bölümünden kısa bir pasaj okuyan Hayko Bağdat, seyirciyle muhabbet eder gibi kitabında işlediği konuları, kahramanları, anlattı. Eğlenceli bir dil kullanan Bağdat, dinleyenleri bol bol güldürdü.

SESSİZLERİN SESİ

“İçinde doğduğum kimlik özelliklerim, yaşadığım topraklara faydalı olabilmem için bir yöntem geliştirmemi gerektirdi. Kitleyle, halkla, Anadolu’yla Mezopotamya’yla konuşmam gerektiğinde bulmam gereken yöntemi ararken Salyangoz’u yazdım” diyen Bağdat, katledilen ve ağlayan yunus balıklarının çıkardığı sessiz, desibeli çok düşük, sadece kendilerinin duyup anlayabildiği” sesleri örnek vererek, kitabıyla bir tür ‘sessizlerin sesi’ olmaya çalıştığını ifade etti.

Soruları da yanıtlayan, Bağdat, daha sonra kitaplarını imzaladı sevenleriyle fotoğraf çektirdi. Literatürk etkinliği 7 Kasım’a kadar devam edecek. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle