Meyve kabuğu davasını kazandı!

Birce BORA / LONDRA
07.07.2015 - 12:59 | Son Güncelleme:

İngiltere’nin Hertfordshire bölgesindeki Hoddesdon kasabasında bozuk para büyüklüğünde bir meyve kabuğunu yere düşürdüğü için 75 sterlin para cezasına çarptırılan profesyonel golfçu Luke Gutteridge (29) belediyeye açtığı davayı kazandı.

Geçen yıl Eylül ayında bir belediye görevlisi sokakta portakal yiyen Gutteridge’nin küçük bir kabuk parçasını yere düşürdüğünü gördü ve golfçüyü uyardı.

Belediye görevlisinin uyarısı üzerine hemen kabuğu yerden alıp çöpe atan ve hatası için özür dileyen Gutteridge yine de “çevreyi kirletme” cezası almaktan kurtulamadı.

Gutteridge’in “kabuğu bile bile yere atmadığını ve fark edince hemen yerden aldığını” söyleyerek cezayı kabul etmeyeceğini belirtmesi üzerine belediye görevlisi ona “Cezayı ödemek zorunda olduğunu, yoksa belediyenin onu dava edeceğini” söyledi.

DAVA TEHTİDİNİ DUYUNCA KENDİSİ DAVA AÇTI

Belediye görevlisinin tavrının kabul edilemez olduğunu düşünen ve kendisine pahalıya patlayacak olsa da hakkını aramak isteyen Gutteridge “portakal kabuğu” anlaşmazlığını mahkemeye taşıdı.

Konuyla ilgili Stevenage Sulh Mahkemesi’nde görülen dava tam 9 ay sürdü ve yetkili hakim sonunda Gutteridge’nin haklı olduğuna karar verdi ve golfçüye verilen çevre kirletme cezasını iptal etti.

Davayı kaybeden Broxbourne semti belediyesi iki tarafın 8 bin sterline ulaşan masraflarını karşılama sorumluluğu ile karşı karşıya kaldı.

Davanın sonuçlanmasının ardından İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan Gutteridge “Adaletin yerini bulduğun” inandığını söylerken Broxbourne semti belediyesi konuyu mahkemeye taşımış olmaktan pişman olmadıklarını iddia etti.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı