GeriAvrupa Mevsim geçişlerinde hastalanmamak için 12 önlem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mevsim geçişlerinde hastalanmamak için 12 önlem

Mevsim geçişlerinde hastalanmamak için 12 önlem
refid:27220469 ilişkili resim dosyası

Mevsim geçişlerinin yaşandığı bu dönemlerde havaların bir gün sıcak bir gün soğuk olması bu duruma hazırlıksız yakalanan kişilerin sağlığını tehlikeye atabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavaklı, mevsim geçişlerinde sağlıklı kalmanın yolları hakkında bilgi verdi.

Hava değişimleri hastalıklara zemin hazırlar

Ani hava değişimleri vücudun ısı düzenleme mekanizmasını hazırlıksız yakaladığı için hastalıklara neden olabilmektedir. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmadan etkilenerek vücut direncinin düşmesine izin vermektedir.

Ev ve dışarıdaki ısı farkına dikkat edin

Hastalılardan korunmak için evdeki ısı farkına da dikkat etmek gerekir. Ev ortamında hareket edilmesiyle oluşan ısı enerjisi vücut ısısını artırıp terlemelere yol açabilir. Bu dönemde terleyen kişilerin giysilerini değiştirmesi ve kurulanması önemlidir. Bu durum tutulmalarına ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Alerjik bünyesi olanlar ekstra dikkat etmeli

Alerjik bünyesi olan kişiler ani ısı değişikliklerinden kaçınmalıdır. Kapalı ortamlar iyi havalandırılmalı ve temizlenmelidir.

Aşılanın, besin takviyesi alın

Kış mevsimine geçişler enfeksiyonlar açısından riskli dönemlerdir. Bunun için Pnömokok (zatürre) ve influenza (grip) aşılarının yapılmasını önerilmektedir. Arı poleni, B- karoten, vitamin kompleksleri, koenzim, yeşil çay gibi bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler de alınabilir.

Havalar soğudu diye fiziksel aktivitenizi azaltmayın

Her gün düzenli olarak yapılan 30 dakikalık bir yürüyüş kişiyi zinde tutacaktır. Özellikle aerobik tipte olan yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, dans gibi egzersizler tercih edilmelidir.

Sağlıklı yaşam için 6 kuralı uygulamayı ihmal etmeyin

Bol su tüketin

Sigara ve alkolden uzak durun

Düzenli ve kaliteli uyku uyuyun

İyi bir vitamin ve mineral desteği, besin çeşitliliği ile beslenin

Kapalı ortamları iyi havalandırın ve temizleyin

Düzenli spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin


Yorumları Göster
Yorumları Gizle