GeriAvrupa Meryem Ana'lı Barbie ile Hz. İsa'lı Ken kızdırdı!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meryem Ana'lı Barbie ile Hz. İsa'lı Ken kızdırdı!

Meryem Ana'lı Barbie ile Hz. İsa'lı Ken kızdırdı!
refid:27271921 ilişkili resim dosyası

ARJANTİN’de iki sanatçı tarafından 33 farklı versiyonla tasarlanan dini tasvirli bebekler tartışılmaya devam ediliyor.

İtalya’daki Katolik piskoposların yayın organı, Bakire Meryem Ana ve İsa Peygamberi de Barbie olarak tasarlayan ve Hıristiyanlık dinine saygısızlık etmekle suçladıkları tasarımcılara, “Neden Muhammed Peygamberi de Barbie yapmadınız?” diye sordu.

Arjantinli sanatçılar Pool Paolini ve Marianela Perelli, Hıristiyanlık, Musevilik ve Budizm gibi dinler için önemli olan kutsal figürleri oyuncak bebeklere adapte etti.

Aralarında aziz ve azize figürlerinin de bulunduğu ve Buenos Aires’teki Popa Galeri’de 11 Ekim’de açılacak “Barbie, The Plastic Religion (Plastik Din)” adlı bir sergiye konacak olan 33 parçalık koleksiyonda Barbie, Bakire Meryem Ana’ya, onun partneri Ken ise Hazreti İsa tasvirine dönüştürüldü.

Meryem Analı Barbie ile Hz. İsalı Ken kızdırdı


Hal böyle olunca Katolik Hıristiyanlardan tepkiler gecikmedi. Bu sanat eserlerini kınayan İtalyan Piskoposlar Birliği (CEI) destekli Katolik haber ajansı Sir, “Bazıları, Vatikan pazarının çıldırdığını ve cesur kült figürler ürettiğini düşünebilir, ama bu sadece Arjantinli iki sanatçının resmi bir provokasyonudur. Din gerçekten böyle plastiklere mi bağlıdır?” ifadelerini kullandı.

İSLAM HASSASİYETİNE TEPKİ

Söz konusu projeyi hayata geçiren sanatçıların, bazı dinlerin inananlarını rencide etmeme sözü verdiğini satırlarına taşıyan ajans, “Örneğin Ken’in, Muhammed Peygamber versiyonu eksik kalmış. Bir Bakire Meryem kullanılırken, neden bir Muhammed de tasvir edilmemiş? Tatsız provokasyonlar arasında ne fark olabilir ki? Bunlar cevap beklerken ‘sanat eseri’ olarak tasvir edilen bu ürünler asla mağazalara ulaşamayacak” diye yazarak, dini kültleri bu şekilde kullanmaya kimin hakkı olduğunu da sordu.

Meryem Analı Barbie ile Hz. İsalı Ken kızdırdı


Eserlerinin, inananları rencide etmemesi için çok çalıştıklarını savunan Paolini ve Perelli ise, İslam dünyasının, peygamberinin tasvirini doğru bulmadığını ve bu nedenle de Hazreti Muhammed’e koleksiyonda yer vermediklerini söylediler.

Arjantin’deki birçok sanat galerisinin, söz konusu bebekleri sergilemek, birçok ülkenin ise bunları satışa çıkarmak için sanatçılara başvurduğu belirtildi.

Meryem Analı Barbie ile Hz. İsalı Ken kızdırdı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle