GeriAvrupa Merkel’in Türkiye planı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel’in Türkiye planı

Merkel’in Türkiye planı

Almanya’nın mülteci krizinin aşılmasında kilit ülke olarak gördüğü Türkiye için öngördüğü planın ipuçları belirlemeye başladı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, plan ile ilgili şunları söyledi: “Avrupa yıllık bir kontenjan belirleyecek. Bu kontenjan dolduğu zaman, gelenleri Avrupa dışındaki güvenli bölgelere geri göndereceğiz. ‘Gelecek yıla kadar bekle’ diyeceğiz. Onlar için para ödeyeceğiz. Bu noktaya gelinceye kadar ise daha güçlü bir sınır korumaya ve her şeyden önce de Türkiye ile işbirliğine ihtiyacımız var. ”

SINIR GÜVENLİĞİ SORUNU

Almanya Başbakanı Merkel, AB ülkeleri arasında adil mülteci dağılımı talebini yineledi ve “Türkiye, Lübnan ve Ürdün’ü mülteci alımında yalnız bırakmamalıyız” dedi.

AB ilk planda, Avrupa’ya mülteci akınını durdurmak için Ege’nin Türkiye ve Yunanistan’ın ortak devriyeleri tarafından denetlenmesini istiyordu. Ancak Yunanistan, Türkiye ile Ege’de ortak devriyeyi kabul etmiyor.

Slovenya’da dram

Sırbistan üzerinden Hırvatistan’a giren sığınmacılar Slovenya’ya yöneliyorlar. Slovenya’daki kamplarda, Avusturya’ya geçmek için bekleyen 14 bine yakın sığınmacı bulunuyor.

MÜLTECİ REKORU KIRILDI

Yunanistan’a son 5 günde rekor sayıda mülteci gitti. Uluslararası Göç Örgütü’nün verilerine göre 16-21 Ekim tarihleri arasında söz konusu Balkan ülkesine 48 bin mülteci giriş yaptı. Akdeniz’den Avrupa’ya gelen göçmenlerin sayısı 681 bine ulaştı.