GeriAvrupa Merkel'in çantasında ne var?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel'in çantasında ne var?

Merkel'in çantasında ne var?

Mülteci krizini çözme karşılığında Türkiye’ye ne sunacaklarını Brüksel’deki AB zirvesinde görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, pazar günü çantasında bir taslakla İstanbul’a uçuyor.

İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Avrupa’ya mülteci akınını önlemeyi görüşecek olan Merkel, yoğun bir baskı altında Türkiye’ye geliyor. Almanya’da mülteci krizi hükümet krizine dönüşmüş bulunuyor. Merkel’in sınırları mültecilere açmasıyla her gün binlerce mülteci Almanya’ya giriş yapıyor. Mülteci akınını durdurması için Merkel’e hem partisi CDU içinde hem hükümet ortağı ve kardeş parti CSU’dan hem de kamuoyundan yoğun baskı var.

MERKEL’İN ELİ ZAYIFLIYOR

Partisinin grup toplantısından sızan haberlere göre  Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Merkel’i sert eleştiren milletvekillerini, “Pazar günü İstanbul’daki görüşmelerde hükümetin elini zayıflatmayalım” diye uyardı. Merkel’e kamuoyu desteği de eriyor. Almanların yüzde 56’sı daha fazla mülteci istemiyor.

Merkel, mülteci politikasında AB içinde de yalnızlaşıyor. Brüksel’deki zirvede Başbakan Merkel’in mültecilerin AB’ye dağıtımında kalıcı bir kota belirleme önerisi onay görmedi. AB ülkeleri mülteci akınının durdurulmasını istiyor. Merkel’in Türkiye’ye giderken, çantasında ise kendi sözüyle sadece, “Türkiye ile işbirliğinin bir taslağı” bulunuyor. 

TASLAKTA ŞUNLAR VAR

- Türkiye, Suriye ve Irak’tan gelen mültecilerin yaşam koşullarını iyileştirecek.
- İş pazarına girmelerini sağlayacak.
- Böylece Avrupa’ya gitmek mülteciler için cazip olmaktan çıkacak ve mültecilerin Avrupa’ya gitmesinin önü kesilecek.
- Türkiye sınırlarını daha iyi kontrol edecek.
- Gelen mültecileri kayıt altına alacak ve seyahat belgesi düzenleyecek.
- Türkiye, Avrupa’da ilticası reddedilen mültecileri hızla geri alacak ve AB’nin geri göndermesine destek çıkacak.

3 MİLYAR EURO

Bu taleplerin karşılığında ise AB, Türkiye’ye mültecilerin yaşam koşullarını düzeltmesi için para yardımı yapacak. Miktar olarak 3 milyar Euro söz konusu. Başbakan Merkel, “Zirvede 3 milyar Euro bir rol oynadı” dedi ve Türkiye’nin kendi verilerine göre Suriyeli mültecilere şimdiye kadar 7 milyar Euro harcadığına işaret etti.  Merkel, Türkiye’nin güvenli ülke statüsüne alınma talebinin ise zirvede pek rol oynamadığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle