Merkel: Türkiye anahtar ülke

Celal ÖZCAN / BERLİN
15.10.2015 - 15:26 | Son Güncelleme:

Almanya Başbakanı Merkel, Brüksel'de mülteci krizinin ele alınacağı AB zirvesi öncesi parlamentoda hükümet programını açıkladı.

Mülteci krizini “AB'nin tarihi bir sınavı” olarak niteleyen Başbakan Merkel, “Türkiye hiç şüphesiz mülteci sorununda anahtar ülke. Türkiye ile birlikte çalışmadan mülteci sorununu ne düzene koyabilir ne de mülteci akınının önüne set çekebiliriz” dedi.

Türkiye'nin iki milyonu aşkın Suriyeli mülteci aldığını vurgulayan Başbakan Merkel, “Türkiye, Lübnan ve Ürdün bu konuda bizim takdirimizi ve yardımımızı hak ediyor” dedi.

ESAS YÜK TÜRKİYE'DE

Başbakan Merkel, konuşmasında şöyle dedi: “Türkiye mülteci sorununda hiç şüphesiz anahtar ülke. Korumaya muhtaç iki milyonu aşkın insanı alarak, Suriye'den mülteci akınının esas yükünü taşıyor. Savaş bölgesinden AB ülkelerine gelen mültecilerin büyük çoğunluğu Türkiye üzerinden geliyor. Bu nedenle Türkiye ile birlikte çalışmadan mülteci krizini ne düzene koyabiliriz ne de önüne set çekebiliriz. Bu, mültecilerin bakımı ve insani yardım konusunda Türkiye'ye daha fazla yardım etmemizi gerektiriyor. Bu, aynı zamanda sınır güvenliğinde, insan taciri çetelerle mücadelede Türkiye'yle birlikte çalışmayı içeriyor. İki NATO ülkesi Türkiye ile Yunanistan arasındaki denizi insan taciri çetelerin hakimiyetine bırakamayız.

AHDE VEFA

Türkiye ile AB arasındaki işbirliğini güçlendirmek için AB bir eylem planı hazırladı. Bu planı Türkiye ile hızla müzakere etmek zorundayız. Dün AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Zimmermann, Türkiye'ye gitti. Alman hükümeti olarak biz bu çabaları destekliyoruz. Buna ek olarak Türk Alman göç diyaloğu yarın görüşmelere başlıyor. Ben de AB Konseyi'nden çıkan sonuçları görüşmek üzere pazar günü İstanbul'a gideceğim. Bazılarınızın şöyle bir endişesi var: Acaba Avrupa, Türkiye ile görüşmelerde sadece mülteci sorunuyla güncel çıkarlarını değil, bizim değerlerimizi de savunmayı başarır mı? Ben bu endişenizi anlıyorum. Şunu göz önüne getirelim: Türkiye ile AB arasında üyelik müzakereleri var. Elbette ahte vefa ilkesi geçerli. Sözleşmelere sadık kalınır. Türkiye ile müzakereler ucu açık sürdürülüyor. Hükümet buna sadık. Ben de buna sadığım. Ben geçmişte de hep bu ruhla Türkiye ile görüşmeleri sürdürdüm. Pazar günü de öyle olacak. Pazar günü, Suriye'deki durumdan, vize serbestisine, güvenli ülke konumu ve terörizme karşı ortak mücadeleden Türkiye'de insan haklarının durumuna kadar tüm sorunlar masaya gelecek"

İPTAL EDİN

Anamuhalefet Sol Parti Grup Başkanı Sahra Wagenknecht ise Avrupa'nın mültecilere karşı etrafına duvar örme politikasını eleştirdi. Wagenknecht, Başbakan Merkel'i Türkiye ziyaretini iptal etmeye çağırdı. Hükümet ortağı SPD Grup başkanı Thomas Oppermann ise Merkel'in Türkiye'ye gitmesinin doğru olduğunu savundu. Yeşiller ise Başbakan Merkel'i Türkiye'de muhalefet partileriyle de görüşmeye çağırdı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı