GeriAvrupa Merkel'den şok açıklama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel'den şok açıklama

Merkel'den şok açıklama

Başbakan Merkel'in vatandaşla diyalog buluşmasına mülteci krizi damgasını vurdu. Merkel, mülteci akını öncesinde “Suriye ve Irak'taki çatışmalar bizim evimize gelmez sandık” dedi

Başbakan Merkel, ‘Almanya’da iyi yaşamak, vatandaş diyaloğu’ toplantıları dizisi turunu Nürnberg’te tamamladı. Son toplantıya beklendiği gibi mülteci krizi damgasını vurdu.

Merkel, vatandaşların “Çok mülteci geliyor. İç güvenlik korkusu var” gibi sorularını cevaplandırmaya çalıştı.

Korkuları konuşarak, tartışarak yeneceklerini söyleyen Merkel, şöyle dedi: “Evet çok gelen var. Her gün gelenlerin sayısına bakınca, yakında bizden çok daha fazla insan gelecek sanılıyor. Ama bundan çok uzağız. Evet çok gelen var. Ama biz 80 milyonuz. Uyumu başarırız. Suriyelilerin birçoğu 3 yıl oturum alıyor. Eğer 3 yıl içinde Suriye’de savaş biterse, bunların birçoğu ülkelerini inşa etmek için geri dönecek. Korkular üzerine konuşmalıyız. Ama nefret dolu insanlar da var. Nefret bizi ileri götürmez.”

BİZİ BÖLEN SORU

“Bizi şu anda toplumda ikiye bölen soru şu: ‘Bu kadar çok insanın gelmesi doğru mu? Yoksa gelmelerine yol mu açıldı?’ Burada açık açık sebepleri konuşmalıyız. Sebep şu, biz aslında şöyle düşündük. Suriye’deki savaş, Irak’taki çatışmalar bizim evimize kadar gelmez. Türkiye’nin 2.5 milyon mülteci aldığını görmedik. Şimdi mülteciler, yaşam şartları oralarda kötüleştiği için buraya yöneldiler. İstanbul’a gittim ve Türkiye’ye şunu söyledim. Evet sizin mülteci yükünüzün çok ağır olduğunu görüyoruz. Çok büyük masrafınız olduğunu görüyoruz. Bizim bu masrafları daha iyi paylaşmamız lazım ki, onların bir kısmı Türkiye’de kalsın. Eğer gerekirse, biz de belirli bir kontenjanda mülteci alırız. Ama böyle yasa dışı yollardan gelmenin önünü kesmeliyiz.”