GeriAvrupa Merkel, Netanyahu’yu yalanladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel, Netanyahu’yu yalanladı

Merkel, Netanyahu’yu yalanladı

İsrail Başbakanı Netanyahu’yu Almanya Başbakanı Merkel de yalanladı.

Netanyahu’nun Berlin ziyareti öncesi “Hitler’i Yahudi soykırımına dönemin Kudüs müftüsü ikna etti” sözlerine Almanya Başbakanı Merkel tepki gösterdi. Merkel, Berlin’de Netanyahu ile yaptığı basın toplantısında bu sözlere cevap vermek zorunda olduğunu gösterdi.

Merkel, Avrupalı Yahudilerin yok edilmesinden Hitler’in sorumlu olduğu konusunda hiçbir şüphe bulunmadığını, Almanya’nın da medeniyetin kesintiye uğramasındaki bu sorumluğu taşıdığını vurguladı.

İsrail Başbakanı Netanyahu bunun üzerine sözlerini yumuşattı. Netanyahu, Yahudi soykırımında Hitler’in sorumluluğunu kimsenin inkar etmediğini, ancak müftünün de toplu katil nazilerin işbirlikçisi olarak rolünün söylenmesi gerektiğini belirtti.

Netanyahu, Berlin’e hareket etmeden önce havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada, dönemin Kudüs müftüsü Emin El Hüseyni’nin, Hitler’e, “Yahudileri sürersen hepsi Filistin’e gelir, onları yak” dediğini anlattı. Başbakan Merkel, basın toplantısında İsrail’de yaşanan şiddet olaylarından duyduğu endişeyi dile getirdi ve İsrail’den orantılı davranılmasını istedi.

Merkel, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim politikası konusunda Netanyahu ile aynı fikirde olmadıklarını söyledi. Netanyahu ise İsrail olarak barış istediklerini, görüşmelere başlanması için terör saldırılarının sona ermesi gerektiği şartını koştu. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle