GeriAvrupa Merkel: İki dil avantaj
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel: İki dil avantaj

Merkel: İki dil avantaj
refid:27744130 ilişkili resim dosyası

Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin, göçmenler evde de Almanca konuşmalı, önergesine Başbakan Merkel, en iyi cevabı verdi: “İki dillilik bir avantaj.”

Almanya’da üçlü koalisyon hükümetinin küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU), sadece Bavyera Eyaleti’nde kurulu bir partidir. CSU, Almanya genelinde arada bir

Merkel: İki dil avantaj
sesini duyurmak zorunda hisseder kendini. Bazen bunu uç söylemlerle başarır. Bavyera’da insanlar Münih’i Almanya’nın gizli başkenti olarak görür. Daha önce krallık olan Bavyera, 1871’de kurulan Almanya İmparatorluğu’na gönüllü değil, zorunlu katılmıştır. Ama bağımsızlığını da korumuştur. Bavyera’nın Almanya’daki adı Freistaat Bayern, yani Özgür Devlet Bavyera’dır. Kendi anayasası ve milli marşı vardır. Krallık varisi Bavyeralılar kendilerini hep farklı görürler. Bu farklılık duygusunun zaman zaman tasdiki gerekir. Bu duyguyu en iyi CSU verdiği için, 50 yılı aşkın bir süredir Bavyera’yı yöneten partidir.

GERİ ADIM ATTI

CSU, Almanya genelinde yine sesini duyurabilmek için hafta sonu yapacağı kurultayda “Almanya’da sürekli yaşamak isteyen biri, ailede de Almanca konuşmalı” diyen bir önergeyi gündeme aldı. Ama kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine geri adım attı. CSU yönetim kurulu önergeyi yumuşatmak zorunda kaldı. Taslak, “Göçmenler evde de Almanca konuşmalı” yerine “Göçmenlerin günlük hayatta Almanca konuşması teşvik edilmeli” diye değiştirildi.

GERÇEKTEN ÖYLE Mİ?

Önergeyi kimin hazırladığı halen gizli. Önergeye en çok desteği CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer verdi. Scheuer, evde de Almanca konuşmayı şart koşan taslağın geçen hafta başı parti yönetim kuruluna geldiğini ve geniş onay gördüğünü gizlemedi. Scheuer bir adım daha ileri gitti. önergenin içeriğinden tam haberdar olmadığı izlenimi veren Genel Başkan Horst Seehofer için “Ben Genel Başkanı’nın hepsini okuyor olmasından hareket ediyorum” dedi. Pazartesi günü yapılan CSU yönetim kurulu toplantısından dışarı sızan bilgilere göre, bir grup, önerge çok fazla değiştirilmesin diye direndi. Tartışma öyle kolay geçmedi.

BAŞBAKAN KARŞI ÇIKTI

CSU’nun göçmenlerin evde de Almanca konuşması talebine en açık yanıtı Başbakan Merkel verdi. Başbakan Merkel, Köln’de partisi CDU’nun kurultay başlangıcı öncesi, “İki dilliliği bir avantaj olarak görüyorum. İyi Almanca bilmek uyum için gerekli. Ama çocukların örneğin iki dilli yetişmesi ve böylece bir yabancı dil az öğrenmek zorunda kalması hiç şüphesiz yanlış değil. Ben bunu genel olarak bir avantaj olarak görüyorum” diye konuştu.

CSU, hafta sonu kurultayında “Göçmenlerin günlük hayatın her alanında Almanca konuşmaları teşvik edilmeli” diyen yeni önerge taslağını onaylayacak. Ama bu teşvik nasıl olacak? Bir yanda Almanca öğrenin deyip öte yanda Almanca kurslar için maddi desteği keserek, Almanca teşvik edilemez.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle