Merkel doğru mu yaptı?

Celal ÖZCAN / BERLİN
18.07.2015 - 20:54 | Son Güncelleme:

Merkel önce ağlattı, sonra okşadı. Mülteci genç kıza kameralar önünde “Bazıları gitmek zorunda” diyerek ağlatan Başbakan Merkel, doğru mu yaptı?

Almanya'da iyi yaşamak.” Başbakan Merkel, her kesimden insanlarla biraraya gelerek, kameralar önünde bu soruyu tartışıyor. Vatandaşlarla doğrudan diyalog kurarak, dertlerini dinliyor. Son olarak Rostock kentinde 14-17 yaş arası öğrencilerle bir araya geldi. Öğrenciler arasında mülteci genç kız Reem Sawhil de bu fırsatı değerlendirdi ve derdini anlattı: “Ben Filistin kökenliyim. 4 yıl önce Lübnan'dan ailemle Almanya'ya geldim. Benim de hedeflerim var. Almanya'yı seviyorum. Burda yaşamak ve okumak istiyorum. Ama geçici oturumla kalıyoruz. Geleceğim belli değil.”

HAYALLERİ YIKILDI

Reem'in durumunda Almanya'da binlerce mülteci çocuk ve genç var. Yıllardır burada okula gidiyor olmalarına rağmen her an geri gönderilme tehlikesiyle yaşıyorlar. Merkel, Reem'i can kulağıyla dinledi. Reem'in hayalleri vardı. Merkel'in söyleyeceği sözler çok önemliydi. Merkel, “Anlıyorum” diye başladı, ama, “Lübnan'dan, Afrika'dan herkese gelin diyemeyiz. Bunun altından kalkamayız. Bazıları geri gitmek zorunda” dedi. Beklediği ümidi alamayan genç kız bir anda gözyaşlarına boğuldu. Olay kamuoyunda ve sosyal medyada ateşli tartışmalara yol açtı.

DUYGUSUZ MU

Merkel'in genç mülteci kıza, ümit verme yerine, gayet soğukkanlı yasal durumu anlatması doğru muydu? Merkel, genç kızın içinde bulunduğu bu zor durumunu anlayıp yardım sözü veremez miydi? Kameralar önünde ailenin durumuyla ilgileneceğim diyerek, Merkel genç kıza ümit verip olayı geçiştirebilirdi. Daha sonra da olay unutulur giderdi. Ama Merkel bu yolu seçmedi. Bir yanda yasalar içinde hareket etti, diğer yanda ise ağlayan Reem'in saçını okşayıp teselli ederek, insani yanını da gizlemedi. Bu olayla Filistinli genç mülteci kız Reem de, kendisi gibi aynı kaderi paylaşan mülteci çocukların durumunu gündeme getirmiş oldu. Reem'in durumunda olanlara kalıcı oturum izni tanıyacak olan yasa ise yazın yürürlüğe girecek. Yasa, 4 yıldan beri aralıksız Almanya'da yaşayan mülteci çocuk ve gençlere oturma izni verilmesini öngörüyor.

Merkel doğru mu yaptı

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı