GeriAvrupa Mehmet Kubaşık cinayeti öncesi Zschaepe'nin Dortmund'da görüldüğü belirtildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mehmet Kubaşık cinayeti öncesi Zschaepe'nin Dortmund'da görüldüğü belirtildi

Mehmet Kubaşık cinayeti öncesi Zschaepe'nin Dortmund'da görüldüğü belirtildi
refid:24751693 ilişkili resim dosyası

Almanya’da 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmak suçlarından, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün üyesi olduğu gerekçesiyle baş sanık olarak yargılanan Beate Zschaepe’nin, Dortmund’da 2006 yılında işlenen Mehmet Kubaşık cinayeti öncesi bu kentte görüldüğü ifade edildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde yapılan 36. duruşmada söz alan müdahil avukatlardan Doris Dierbach, 4 Nisan 2006'da işlenen Mehmet Kubaşık cinayetinden bir hafta önce, bir kadının Zschaepe’yi Dortmund’da gördüğünü belirtti.

Kassel’de 6 Nisan 2006'da öldürülen Halit Yozgat’ın ailesinin avukatı olan Dierbach, söz konusu kadının, evinin penceresinden Zschaepe’yi, örgütün diğer üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt ile bir aşırı sağcıyı gördüğünü ifade ettiğini söyledi.

SİLAH MI GÖMDÜLER?

Kadının, Zschaepe ve beraberindekilerin cinayetin işlendiği yerden yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki bir arsada yeri kazdıkları ve buraya bir kaydırak ve salıncak yerleştirdiklerini gördüğünü aktardığına değinen Dierbach, burayı neden kazdıkları konusunda spekülasyon yapılabileceğini, belki silah veya delil olacak bir şey gömmüş olunabileceğini vurguladı.

Kadının mahkemeye şahit olarak çağrılmasını talep eden Dierbach, bir aşırı sağcının orada bulunmasının da NSU örgütünün bu bölgedeki aşırı sağcılarla muhtemel bağlantıları bulunabileceğinin bir delili olabileceğini belirtti.

DORTMUND’DAKİ AŞIRI SAĞCI İLE MEKTUPLAŞIYOR

Zschaepe’nin, cezaevinden, gözaltında bulunan Dortmundlu bir başka aşırı sağcı ile mektuplaştığına işaret eden Dobrint, bunun sadece bir mektup arkadaşlığı olmayabileceğine dikkati çekti.

Şimdiye kadar Zschaepe’nin cinayetlerin işlendiği çevrede görüldüğü yönünde hiçbir delil bulunamamıştı. Dierbach’ın söz konusu şahidin çağrılması talebine diğer müdahil avukatlar da katıldı. Duruşmayı Mehmet Kubaşık’ın kızı ve eşi de izledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle