GeriAvrupa Mavi Kartlıya ‘yabancı’ muamelesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mavi Kartlıya ‘yabancı’ muamelesi

Mavi Kartlıya ‘yabancı’ muamelesi

Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanmak isteyen Mavi Kart sahibi Berkant Kurt’a, “Mavi Kartlılar imtiyazlı yabancı grubudur” denilerek farklı bir ücret talep edildi.

Mavi Kartlıya ‘yabancı’ muamelesiALMANYA’da Essen Üniversitesi’ni bitirdikten sonra kendisine Türkiye’de gelecek kurmak isteyen Berkan Kurt, henüz bir işi olmadığı için Genel Sağlık Sigortası yaptırmak istedi. Ancak kendisinden Türk vatandaşlarından alınan 61 lira yerine 481 lira talep edildiğini söyledi.
Bu uygulamaya tepki gösterip, önce Balıkesir Sosyal Güvenlik Kurumu’na, ardından Çalışma Bakanlığı’na ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’na başvuran Kurt, yanıt alamayınca bu kez Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sorununu yazıp yardım istedi.

‘BEN BU VATANIN ÖZ EVLADIYIM’
Sorununa çözüm bulunamadığını belirten Berkan Kurt, şunları söyledi:
“Almanya doğumluyum ve Alman vatandaşıyım. Türkiye aşkıyla büyüdüm, üniversitemi Avrupa’da en iyi şekilde bitirdim. Türkiye’ye dönüp vatanıma hizmet etmek istiyorum. Avrupa’da Türkiye’nin gözü ve kulağıyız. Anavatanımıza dönmeye karar verdim. Mavi Kart sahibi olarak genel sağlık sigortası yapmak istedim. Benden 61 lira yerine 481 lira istendi. Bana, ’Mavi Kartlılar imtiyazlı bir yabancı gurubudur!’ denildi. Ben bu vatanın öz evladıyım imtiyazlı bir yabancı falan değilim. Sosyal güvenlik kurumu, çalışma bakanlığı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’ndan yetkililerle görüştüm. Hiç kimse benim sorunumla ilgilenmedi ve çözüm üretemedi.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle