Masrafı kim ödeyecek

BERLİN
27.07.2015 - 15:33 | Son Güncelleme:

Almanya’da Müslüman cemiyetlerin Paris’te Charlie Hebdo’ya yönelik terör saldırısını kınamak için düzenledikleri gösterinin masrafı sorun oldu. Gösteriden altı ay sonra, ‘masrafları kim ödeyecek’ sorusu ortaya çıktı.

Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yönelik terör saldırısını kınamak için Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (ZMD) ile Berlin Türk Cemaati (TGB) ortak çağrı yaptı.

DİTİB ve başka İslam cemiyetleri de gösteriye destek verdi. Berlin Brandenburg Kapısı önünde 13 Ocak’ta düzenlenen gösteriye Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, Başbakan Merkel, Başbakan Yardımcısı Gabriel, Meclis Başkanı Lammert, siyasi parti başkanları, Hıristiyan ve Yahudi dini temsilcileri katıldı.

Alman Die Welt gazetesinin haberine göre gösteri masrafları koalisyon ortakları Hıristiyan Birlik ile Sosyal Demokrat Parti’ye yüklendi. Gazete “Alman İslam Şovu” başlıklı haberinde 32 bin 822 Euro 17 Cent tutan masrafın en büyük kısmını Hıristiyan Birlik ile SPD ödeyecek.

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi sadece 5 bin Eurosunu üstlenmek istiyor. Berlin Türk Cemaati ise “Afişleri biz parasız bastırdık” diyerek, hiçbir masraf üstlenmek istemiyor.

YEŞİLLER’E YAZDILAR

CDU ve SPD genel sekreterleri masrafın yarısını ortaklaşa ödemekte anlaştı. İki parti 13 bin 911 Euro 9 Cent ödeyecek. Almanya Müslümanları Merkez Konseyi, Yeşiller’den de masrafa destek vermesini istedi. Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir’in bürosuna gönderilen temmuz tarihli mailde “Sizin katkınız ne kadar olacak, araştırın” denildi.

Siyasi partilerin bu durumdan hiç memnun olmadıkları, ancak böyle bir tartışmanın kamuoyuna yansımasını da istemedikleri belirtildi. SPD’den yapılan açıklamada “Uyarı Nöbetine katılanlar arasında masrafın paylaşılması kararlaştırıldı. Görüşmeler sürüyor” denildi. Yeşiller ise 31 Ağustos’taki yönetim kurulu toplantısında masrafa katkı konusunu konuşacak. Ancak Yeşiller’in gösterideki sahne masrafını o zaman ödediğine dikkat çekildi. Gösteride temsil edilen Sol Parti’den ise şimdiye kadar kimse bir kuruş talep etmedi. Para talebi gelmeyen diğer bir parti ise FDP. CDU ise CSU’dan katkı payı istiyor.

DEVLET ARACILIĞIYLA

Gazetenin haberine göre gösterinin arkasında Alman devleti var. Uyarı nöbeti fikri Uyum Bakanlığı’nda görevli Gonca Türkeli Dehnert’ten geldi. İçişleri Bakanlığı gösteriye katılmaları için diğer İslam cemiyetleri aradı. Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) sözcüsü Erol Pürlü, “İçişleri Bakanlığı’ndan biri bizi arayıp ‘Uyarı nöbetini destekleyecek misiniz?’ diye sordu” dedi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı