GeriAvrupa Mali krizdeki AB ülkeleri Merkel'i istemiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mali krizdeki AB ülkeleri Merkel'i istemiyor

Mali krizdeki AB ülkeleri Merkel'i istemiyor
refid:24751193 ilişkili resim dosyası

Almanya’da 22 Eylül Pazar günü yapılacak genel seçim öncesi yapılan anketlere göre, mali kriz yaşayan AB’nin Akdeniz ülkeleri Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya şansölye Angela Merkel’in yeniden başbakan seçilmesini istemiyor.

Akdeniz ülkelerinde yapılan anketlerde halkın çoğunun Angela Merkel’i yeniden başbakan olarak görmek istemedikleri ortaya çıktı. İspanyollara göre, Almanya başbakanı Angela Merkel mali krizde olan AB ülkelerini küçük görüyor, verilen yardım paketlerinin geri ödenmesi için sürekli tasarruf yapılmasını istiyor.

İtalya bugüne kadar mali yardım almasa da artan işsizlik ve krizin devam etmesiyle başbakan Merkel’in yeniden seçilmesine sıcak bakmıyor. İtalyanlar Başbakan Merkel yeniden seçilirse AB’de tasarruf reformlarının artmasından şikayetçi olurken eski başbakanları Silvio Berlusconi’nin hukuk sürecinin sonucunu daha çok merak ediyor. Yunanistan ise başbakan Merkel seçilirse güvensizliğin artmasından endişe duyuyor. Yunanistan işçi sendikası GSEE başkanı Giannis Panagopoulos, Merkel yeniden seçilirse tasarruf sürecinin Avrupa’da uzamasıyla krizin uzun müddet daha devam edeceğini söylüyor. Portekizler ise krizde olan AB ülkelerinin tasarruf politikasından başbakan Merkel’i sorumlu tutuyor.

Akdeniz ülkelerinde peş, peşe yaşanan ekonomik kriz Almanya başbakanı Merkel’in imajını olumsuz etkiledi. Almanya’da yapılan anket tahminlerinde Pazar günü yapılacak seçim sonuçlarında iktidar partisi Hristiyan Demokrat Partisi CDU ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU’nun beraber seçimleri % 41, Alman Sosyalist Demokrasi Partis SPD’nin %29, Yeşiller Partisin % 13, Hür Demokrat Partisi FDP % 9 oyla seçimleri takip etmesi tahmin ediliyor. Ülkede giderek yoğunlaşan sandık tahminlerine göre şansölye Angela Merkel’in 3. kez yeniden kazanması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle