GeriAvrupa Makedonya’da haç çıkarma törenine büyük ilgi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Makedonya’da haç çıkarma törenine büyük ilgi

Makedonya’da haç çıkarma törenine büyük ilgi
refid:28003140 ilişkili resim dosyası

Makedonya’da Hz. İsa’nın vaftiz edilişinin yıldönümü Makedon Ortodoks Kilisesi tarafından düzenlenen ayin ve haç çıkarma törenleriyle kutlandı. Makedonya’nın her yerinde sabah saatlerinde kiliselerde yapılan ayin ve duaların ardından haçlar sulara atıldı.

Ülkenin güneybatısında bulunan Ohri Gölü'nde haç atma töreni düzenlendi. Ayin ardından cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej merkezi kiliseden çıkarak vapur iskelesine yürüdü. Burada özel hazırlanan platforma çıkan papazlar ve görevliler bir süre dua etti ve ilahiler söyledi. Daha sonra Ohri mitropoliti Timotey yerine görevli olan papaz elindeki haçı göl sularına attı. Yüzlerce genç haçı almak için yağmur altında ve soğuk suda birbiriyle yarıştı. Haçı alan şanslı kişi ise Tsvetan Mitskoski isminde bir genç yüzücü oldu. Geleneksel Ohri gölünde düzenlenen haç atma törenine binlerce kişi katıldı. Gece saatlerinden itibaren yağan yağmur insanların katılmalarına engel olmadı.

Yahya peygamber tarafından Ürdün nehrinde Hz. İsa’nın vaftiz edildiğine inanılan bu günde haç atma töreninden sonra vaftiz olmayan hıristiyanlar vaftiz edildi. Haçın sudan çıkarılmasıyla kutsallaşan suda herkes şifa niyetiyle yüzünü yıkadı ve su aldı.

Ohri Gölü'ndeki haç çıkarma törenine Makedonya’nın çeşitli yerlerinden ve yurt dışından binlerce insan katıldı. Törene katılanlar arasında Meclis başkanı Trayko Velyanoski, çok sayıda bakan, milletvekili ve yabancı ülkelerin diplomasi temsilcileri de yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle