GeriAvrupa Maiziere Berlin'de iftara katıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maiziere Berlin'de iftara katıldı

Maiziere Berlin'de iftara katıldı
refid:29479982 ilişkili resim dosyası

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Almanya'daki her Müslüman'ın kendisini toplumun değerli ve önemli bir parçası olarak algılamasını önemli bulduğunu söyledi.

Maiziere, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Berlin Eyalet Teşkilatı'nın Şehitlik Camisi'nde düzenlediği iftara katıldı.

Almanya'da 4 veya 5 milyon Müslüman'ın yaşadığına işaret eden Maiziere, bunun toplumun yüzde 5'ini teşkil ettiğini ve önemli bir parçasını oluşturduğunu kaydetti.

Maiziere Berlinde iftara katıldı

"Almanya'daki her Müslüman'ın kendisini toplumumuzun değerli ve önemli bir parçası olarak algılamasını önemli buluyorum" diyen Maiziere, bunun birlikte yaşamak için önemli bir görev olduğunu bildirdi.

Maiziere, bu etkinlikte yapılan konuşmalarda "bu bizim içişleri bakanı veya bu bizim belediye başkanı" ifadesinin kullanıldığına dikkati çekerek, "Ben de burada tüm bu milyonların, toplumumuzun bizim Müslümanları olduğunu söylüyorum" ifadesini kullandı.

Maiziere Berlinde iftara katıldı

DİTİB Başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu da değişik ülkelerden gelen sığınmacıların yük olarak algılanmamasını istedi.

Türkiye'nin bir ayda 20 bin, bir yıl içinde ise 2 milyon sığınmacıyı kabul ettiğine işaret eden Aşıkoğlu, Avrupa ülkelerinin de bu konuda sorumluluktan kaçmamaları gerektiğini söyledi.

Aşıkoğlu, Müslümanlara ve camilere saldırıların arttığını dikkati çekerek, önleyici tedbirler alınması için Yahudi düşmanlığında olduğu gibi bu olayların kayıt altına alınması gerektiğini kaydetti.

İftara, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Başkonsolos Ahmet Başar Şen, Nekölln Belediye Başkanı Franziska Giffey, bazı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle