GeriAvrupa Macron’un görevden aldığı büyükelçiye Orban’dan devlet liyakat nişanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Macron’un görevden aldığı büyükelçiye Orban’dan devlet liyakat nişanı

Macron’un görevden aldığı büyükelçiye Orban’dan devlet liyakat nişanı

Macaristan hükümeti, ülkesinin Macaristan politikasını eleştiren ve Başbakan Viktor Orban’ı desteklediği için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından görevden alınan Fransa’nın Budapeşte Büyükelçisi Eric Fournier’e Devleti Liyakat Nişanı verdi.

MACARİSTAN Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, liyakat nişanı töreninde yaptığı konuşmada, Avrupa’nın son dönemde ciddi tartışmalara sahne olduğunu ve ülkesinin bu tartışmaların ortasında Eric Fournier gibi dostlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Szijjarto, Fransız diplomat Fournier’in kendi ülkesinin çıkarlarını çok iyi bir şekilde savunmakla beraber gerçeklik duygusunu kaybetmediğini de öne sürdü. 
Fournier’in, Macaristan-Fransa ilişkilerinin gelişmesine büyük katkıda bulunduğuna da dikkati çeken Szijjarto, Fransa’nın bugün Macaristan’ın yedinci büyük ekonomik ortağı olmasında Fournier’in büyük rol oynadığını ifade etti.

‘ORBAN ÖRNEK ALINMALI’ DEMİŞTİ
Fransa’nın Budapeşte Büyükelçisi olarak 2015’ten beri görev yapan Fournier, Fransız ve Anglo-Sakson basınında Macar fobisi olduğu, Orban’ın Avrupalı hiçbir liderin ulaşamayacağı üç kez arka arkaya seçilme başarısını gösterdiği ve Orban’ın sığınmacılar konusundaki uygulamalarının Avrupalı liderlere örnek olması gerektiği yönünde iddialarda bulunmuştu.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise Büyükelçi Fournier’in görüşlerini paylaşmadığını ve Fransa devletinin politikasını yansıtmadığını söylemiş ardından da büyükelçiyi görevden almıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle