GeriAvrupa ‘Macarları, Macarlara karşı kışkırtıyorlar’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Macarları, Macarlara karşı kışkırtıyorlar’

‘Macarları, Macarlara karşı kışkırtıyorlar’

Macar İslam Cemiyeti, Macar basınında son dönemde çıkan İslam karşıtı haberler nedeniyle sosyal medyada Macar Müslümanlara karşı şiddet çağrısı yapıldığını bildirdi.

Macar İslam Cemiyeti, sosyal medyada Müslümanlar aleyhine yapılan çağrılar üzerine yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Sayın siyasetçiler, basında çıkan haberlerden dolayı imamımızın öldürülmesi ve mescidimize molotof kokteyli atılması için insanların cesaretlendirilmesine ne kadar sabredelim? Sizler tüm bunların sorumlusu olarak medyayı mı görüyorsunuz? Eğer bunlar gerçekleşirse, bunun sorumluluğunu kim üstlenecek?” ifadesi kullanıldı.
Medyadaki İslamofobik yayınlarla Macarların Macarlara karşı kışkırtıldığı, bazı partilerin ve siyasilerin de buna karşı çıkmak yerine durumu seçim malzemesi haline getirdiği belirtilen açıklamada, 8 Nisan’da yapılacak seçimlere yönelik yürütülen kampanyada İslamofobik söylemlere son verilmesi çağrısı yapıldı.
Nüfusunun sadece yüzde 0.2’sini Müslümanların oluşturduğu Macaristan’da gelecek ay düzenlenecek parlamento seçimlerinin ana konusunu sığınmacılar ve İslam oluşturuyor.
10 milyonluk nüfusa sahip Macaristan’da, yaklaşık 20 bin civarında Müslüman var.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle