GeriAvrupa Lufthansa pilotları iş bırakma eyleminden vazgeçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lufthansa pilotları iş bırakma eyleminden vazgeçti

Lufthansa pilotları iş bırakma eyleminden vazgeçti
refid:27212379 ilişkili resim dosyası

Alman Cockpit (VC) pilot sendikasından, yarın Frankfurt Havalimanı'nda yapılması planlanan iş bırakma eyleminden vazgeçildiği bildirildi.

VC, yaptığı açıklamada, Alman havayolu şirketi Lufthansa pilotlarının salı günü yerel saatle 09.00 ile 17.00 saatleri arasında Frankfurt Havalimanı'nda iş bırakacağını duyurmuştu. Ancak sendikadan yapılan yeni açıklamada, iş bırakma eyleminin gerçekleştirilmeyeceği kaydedildi.

Açıklamada grev kararından vazgeçilmesine ilişkin "Lufthansa yönetimi VC'ye pilotların emekliliğe geçişi konusunda yeni bir teklif sundu. Bunun üzerine VC Toplu Sözleşme Komisyonu, Lufthansa'ya bu hafta içinde müzakereleri başlatmak için randevu teklif etti. Bu çerçevede VC, iş bırakma grevini gerçekleştirmeme kararı aldı" denildi.

Sendikanın anlaşma konusunda her zaman hazır olduğu bildirilen açıklamada, yeni gelişmeyle kalıcı iş bırakma eyleminin önlenip önlenemeyeceğinin henüz belli olmadığı kaydedildi.

Lufthansa yönetimiyle toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlık yaşayan pilotlar, nisandan bu yana beş kez iş bırakma eylemi yaptı. Geçen haftalarda Lufthansa pilotları Frankfurt ve Münih'teki havalimanlarında iş bırakmış ve grev sebebiyle 300'den fazla uçuş iptal edilmiş, yaklaşık 45 bin yolcu grevden etkilenmişti.

Almanya genelinde 9 bin 500 üyeye sahip pilot sendikasının nisan ayında yaptığı uyarı grevinde ise Lufthansa yaklaşık 3 bin uçuşunu iptal etmiş ve bu iptallerden 400 bin yolcu etkilenmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle