GeriAvrupa Londra'da otobüs şoförleri grevde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Londra'da otobüs şoförleri grevde

Londra'da otobüs şoförleri grevde
refid:27959110 ilişkili resim dosyası

İngiltere'nin başkenti Londra'da otobüs şoförleri, maaşlarındaki eşitsizliği protesto etmek için iş bıraktı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da her gün yaklaşık 7 milyon kişiyi taşıyan otobüs şoförleri, maaşlarındaki eşitsizliğe tepki göstermek için greve gitti.

Londra'nın simgelerinden kabul edilen çift katlı, kırmızı otobüslerin şoförleri, eşitsizliği protesto etmek için başkentin çeşitli bölgelerindeki otobüs garajlarında toplandı.

Yerel saatle 04.00'de (TSİ 06.00) başlayan greve Unite Sendikası'na üye 18 özel otobüs işletmesinden şoförler katıldı. Kamu işletmesindeki başkent metrosundan farklı olarak toplu taşıma otobüsleri, özel firmalar tarafından işletiliyor.

Unite Sendikası, yaptığı açıklamada şoförlerinin maaşlarının işletmeci firmadan firmaya değişiklik gösterdiği, bazı firmalar çalışanlarına saat başına 9,30 sterlin öderken bir başkasının saatlik ücretinin 12,34 sterlin olduğu kaydedildi.

Unite Londra Bölge Sorumlusu Wayne King, "Grev eylemi son çareydi. Otobüsleri işleten firmaların görüşme yapmayı reddetmesi, bizi bu duruma zorladı. Aynı güzergahta giden, yan yana oturan yolcuların aynı parayı ödemesi beklenirken, şoförler neden aynı ücreti alamıyor? İşletmeci firmalar, yoksulluk bahanesini bırakıp bir araya gelerek Londra'nın otobüs ağında adil ödemeler için görüşmelere başlamalı" dedi.

Londra Ulaşım Kurumu (TFL), şoförlerin 24 saat sürecek grevi nedeniyle başkentteki otobüs ağının sadece yüzde 30'unun hizmet verdiğini açıkladı. Londralılar, grev nedeniyle tren, nehir taşımacılığı, bisiklet gibi alternatif ulaşım yollarına yöneldi.

Otobüs ağını kullanacak yolculara, önce TFL'nin internet sayfasındaki güncel bilgileri okumaları tavsiye edildi. Grevin bu gece son bulması ve otobüs ağının, yarın normale dönmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle