Londra’da görücüye çıktı

Halil YETKİNLİOĞLU/ LONDRA
17.01.2015 - 13:13 | Son Güncelleme:

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Hz. Mevlana nın 742.Vuslat Yıldönümü Anma Töreni’ gerçekleştirildi.

Şehir merkezinde, 963 kişi kapasiteli Cadogan Hall’de dün akşam düzenlenen etkinliği T.C. Londra Büyükelçiliği ev sahipliği yaptı. Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar, eşleri, Elçi Müsteşar Fatih Ulusoy, Müsteşar Orçun Başaran, Büyükelçilik, Başkonsolosluk görevlileri ve aralarında yabancıların da bulunduğu kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı etkinlik beğeniyle izlendi.

Halka açık ve ücretsiz olan gece ile ilgili Cadogan Hall’ ün Web sitesinde duyurulduktan kısa bir süre sonrası tüm biletleri tükenmişti.

MEVLANA’NIN UZUN SOLUKLU MESAJI

Londra Büyükelçiliği, Yunus Emre Kültür Merkezi, Kültür ve Turizm Müşavirliği tarafından, Ziraat Bankasının sponsorluğunda düzenlenen gece, Hz. Mevlana ve Mevleviliğin anlatıldığı bir sinevizyon gösterisi ile başladı.

Büyükelçi Bilgiç, konuşmasında Hz. Mevlana’nın felsefesine bu zamanda daha fazla ihtiyaç duyduğumuzu, Mevlana’nın sevgi ve hoşgörüye dayanan uzun soluklu mesajının çağlar ötesini aşarak günümüze ulaştığını söyledi.

Büyükelçi’nin konuşmasına müteakiben, 21 kişiden müteşekkil Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Rumi Mevlevi Sema Grubu, sema gösterisi sundu.

Büyükelçilik 3. Katibi, Güler Terzi’nin yoğun çaba sarfettiği gece sonunda sema grubu, ayakta alkışlandı.

Her sene Mevlana’yı Anma Haftası’nda, Konya’da Şeb-i Arus Etkinliği düzenleyen ekip, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da aynı gösteriyi Edinburhg’un prestijli mekanlarından Assembly Rooms’ ta yapacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı