Londra’da cami ve kilise dayanışması

Halil YETKİNLİOĞLU/ LONDRA
19.01.2015 - 15:36 | Son Güncelleme:

İngiltere’nin başkenti Londra’da, yan yana bulunan 30 yıllık geçmişe sahip Aziziye Camisi ile St Paul’s Kilisesi tarafından, “İslam ve terörün ilişkilendirilmesinin önüne geçilmesi” konulu bir etkinlik düzenlendi.

Aziziye Camisi Konferans Salonu’nda, düzenlenen ve Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in de bir konuşma gerçekleştirdiği toplantıda, Fransa’daki kanlı saldırılarda hayatını kaybedenler anıldı.

Etkinlikte ayrıca terör saldırılarına rağmen farklı kültürlerin birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde olduğu sergilendi.

TERÖR SALDISINDA HAYATINI KAYBEDENLERE DUA

Etkinlikte konuşan Büyükelçi Bilgiç, insanları öldüren her türlü ideolojiyi lanetlediğini ifade etti. Bilgiç, dünya genelindeki tüm terörist saldırıları kınadıklarını dile getirdi. İslamiyetin barış dini olduğuna vurgu yapan Bilgiç, “Biraz önce dualarımızı terör saldırılarında yaşamlarını kaybedenlere gönderdik. Fransa’daki saldırıların islamofobik, ırkçı ve yabancı düşmanı çevrelere alan açmamasının önem taşıdığını vurgulamak istiyoruz” dedi.

Londra Din Hizmetleri Müşavirliği Koordinatörü din görevlisi Mehmet Kayışkanat da, Fransa’daki saldırıyı “Hz. Muhammed’in bütün insanlığa kazandırdığı yüce değerleri yok etmeye yönelik açık bir saldırı olarak” değerlendirdi. Kayışkanat, “Müslümanlar olarak, teröre dayalı hiçbir eylemi tasvip etmemiz mümkün değildir” dedi.

‘SALDIRI İNSANLAR ARASINDA İLİŞKİYİ GÜÇLENDİRDİ’

St.Paul’s Kilisesi’nin Fransız kökenli Papazı Niall Weir de, Paris’teki saldırılarla barış insanları arasında bir kaos yaratılmaya çalışıldığını, yaratılmak istenen havanın tersine bu olaylarla insanlar arasındaki bağların daha da kuvvetlendiğini söyledi. “Çok üzgünüm ancak başarısız oldunuz” diyen, Weir, “Biz güçlü şekilde, birlikte ayakta duruyoruz” şeklindeki sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Etkinliğe Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, Hackney Belediyesi Sözcüsü Sharon Patrick, Stoke Newington Emniyet Müdürü Joseph Stokoe, Musevi kökenli Belediye Meclis Üyesi Abraham Jacobson, UETD UK Başkanı Muttalip Ünlüer, Aziziye Camisi Genel Sekreteri Hakan Camuz, Aziziye Camisi imamı İsmail Ergin Çoban, işadamı Osman Cinik, TBCCI Y.K. Üyesi Nuri Bulgurcu ve polis memuru Ali Dağ’ın yanı sıra bu ülkede yaşayan sivil toplum kuruluşlarından yerli ve yabancı temsilciler katıldı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı