GeriAvrupa Leipzig'de gerginlik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Leipzig'de gerginlik

Leipzig'de gerginlik
refid:28016239 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Leipzig şehrinde bu akşam on binlerce LEGİDA sempatizanının ve bir o kadar da karşıt görüşte insanın sokağa çıkması bekleniyor.

Dresden'deki gösteri yasağından sonra, İslam karşıtı Pegida hareketinin Leipzig'de her zamankinden daha çok kalabalık olması bekleniyor. Leipzig Büyükşehir Belediyesi, olağanüstü durum için hazırlıklara başladı.

İslam ve yabancı karşıtı Pegida'nın Leipzig uzantısı Legida'nın bugün için planladığı dev gösterisine karşıt görüşte insanların da katılmasıyla sokağa dökülen insan sayısının 100 bine ulaşacağı bekleniyor.

'Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Leipzigliler', bugün saat 18:30'da Augustusplatz meydanında 60 bin insanı toplayacağını duyurduysa da, polis bu rakamın 40 bini geçmeyeceğinİ düşünüyor.

Toplam 19 gece nöbeti ve duyurular yapılacağı kaydedilen Leipzig'de karşı görüşteki insanların da Legida'cılara geçit vermemek için toplanacağı belirtildi.

OLAĞANÜSTÜ DURUM
Polis Başkanı Bernd Merbitz, iki grubun karşı karşıya gelmesini önlemek adına yürüyüşe izin verilmeyeceğini, bunun yerine protestonun sabit bir yerde gerçekleşmesinin şart koşulduğunu belirterek, "Leipzig'de daha önce hiç yaşanmayan bir durum söz konusu" dedi.

Güvenliği sağlamak adına 4 bin memurun görev alacağı açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle