GeriAvrupa Kurz Kosova’da: Barış yoksa, AB üyeliği de yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurz Kosova’da: Barış yoksa, AB üyeliği de yok

Kurz Kosova’da: Barış yoksa, AB üyeliği de yok

Sırbistan’ın ardından Kosova’yı da ziyaret eden Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Sırbistan ile Kosova arasında barış anlaşması olmadan AB üyeliğinin de mümkün olmayacağını söyledi.

AVUSTURYA Başbakanı Sebastian Kurz, Sırbistan temaslarının gittiği Kosova’nın başkenti Priştine’de Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ile görüştü. Kurz, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Avusturya ve Avrupa Birliği’nin, Kosova ile Sırbistan arasında sınırların yeniden düzenlenmesi ve toprak değişimi dahil her türlü anlaşmayı desteklediğini söyledi. 

Avusturya’nın tüm Batı Balkan ülkelerinin AB perspektifine sahip olmalarını istediğini de kaydeden Kurz, bunun için Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kurz Kosova’da: Barış yoksa, AB üyeliği de yok

ORDU VE VİZESİZ SEHAYAT KUŞKULU
Taraflar arasında bir anlaşmaya varılması yönündeki çabaları için Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi’ye teşekkür eden Kurz, Priştine ile Belgrad yönetimleri arasında barış anlaşması olmadan AB üyeliğine yakınlaşmanın mümkün olmayacağını da kaydetti
Kosova Silahlı Kuvvetlerinin kurulması fikrinin kuşkulu olduğunu belirten Kurz, Kosova vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahatine de bir çok ülkenin kuşkulu baktığını kaydetti.

BM ÜYELİĞİ VE GÜVENLİ AB GELECEĞİ İÇİN ŞART
Cumhurbaşkanı Thaçi de Kosova’nın BM üyesi olması için Sırbistan ile diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini belirterek, Kosova’daki tüm siyasi tarafların diyalog ve karşılıklı tanımadan yana olması gerektiğini söyledi.
“Barış anlaşması ve karşılık tanıma olmadan ne Kosova ne de Sırbistan güvenli Avrupa geleceğine sahip olamaz” diyen Thaçi, Kurz’un ziyaretlerinin barışçıl bir anlaşma için yeni bir itici güç olacağını sözlerine ekledi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (06.11.2018)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle