GeriAvrupa Kurz, Avusturya’yı zedeledi! AB’yi de bozmak istiyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurz, Avusturya’yı zedeledi! AB’yi de bozmak istiyor!

Kurz, Avusturya’yı zedeledi! AB’yi de bozmak istiyor!

Avusturya’da her perşembe düzenlenen ‘perşembe protestosu’nda başkentte toplanan göstericiler, aşırı sağcı iktidarın ırkçı ve ayrıştırıcı politikalarına tepki gösterdi.

VİYANA Üniversitesi Hukuk Fakültesi önünde toplanan göstericiler, “Irkçılara hayır”, “Başbakan Kurz istifa”, yazılı pankartlarla önce dışişleri bakanlığına daha sonra da başbakanlık binasına yürüdü. 

Ülkede her perşembe düzenli olarak gerçekleştirildiği için ‘perşembe protestosu’ olarak adlandırılan gösteride, sanatçı, yazar ve aktivistler hükümetin politikalarını eleştirdi. Konuşmalarda hükümetin Müslümanlar ve göçmenler üzerinden oluşturduğu yapay gündemle ülkenin gerçek sorunlarının örtbas edildiğine dikkat çekildi.

SERT SÖZLERLE ELEŞTİRDİ
Aşırı sağcı hükümetin özellikle Avusturya Devlet Televizyonu ORF’ye yönelik yeni bir kanun hazırlığı içinde olduğunu, bu yasa tasarısıyla televizyonun bağımsızlığını yitirerek, sansüre maruz kalacağını savunarak Başbakan Sebastian Kurz’u sert ifadelerle eleştiren
aktivist Susanne Scholl, “Avusturya’da hukuk devletini zedeleyen Kurz, kendisi gibi düşünenlerle AB’yi de bozmak istiyor. AB seçimlerinde herkes oy kullanarak sağ popülist söylemi durdurmak için çaba sarf etmeli” dedi.
Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteri olaysız sona erdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle