GeriAvrupa Kosova’da Reçak katliamının 16. yıl dönümü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kosova’da Reçak katliamının 16. yıl dönümü

Kosova’da Reçak katliamının 16. yıl dönümü
refid:27980733 ilişkili resim dosyası

Bosna’daki, Srebırnitsa katliamından sonra Balkanlarda yaşanan ikinci en büyük katliam olarak bilinen Kosova’daki Reçak katlimanın 16. yıl dönümü nedeniyle başkent Priştine’de anma töreni düzenlendi.

Anma törenine Başbakan İsa Mustafa başta olmak üzere, üst düzey yetkililer ve Sırp güçleri tarafınca öldürülen 45 kişinin yakınları katıldı. Anmada ölen kişiler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

ACILAR DİNMEDİ
Duygulu anların yaşandığı anma töreninde konuşan Kosova Başbakanı İsa Mustafa, "Sırp güçleri tarafından 1999 yılında kurşuna dizilen 45 Kosovalı hiç bir zaman unutulmayacaktır" dedi. Mustafa, 16 yıldan sonra bile Reçak katliamının acıları hala dinmediğini ileri sürerken, kederli ailelerle bu acıları tüm Kosovalıların paylaştığını söyledi. Mustafa, yaşlı ve çocukları katleden dönemin Sırp askeri ve polisinin sivil halka yönelik suç işlediği Reçak katliamının uluslararası camianın müdahalesine yol açtığını anımsattı.

Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli ise, Reçak’ta silahsız sivilleri kurşuna dizen o dönem Sırp rejiminin, asker, polis ve paramiliterlerin korkunç eserlerinin ortaya çıktığını ifade etti. Veseli ayrıca, Kosova’da 16 yıl önce Sırp güçlerinin, Arnavutlara karşı insanlık dışı davranışlar sergilediğini belirterek Reçak’ta aynı zamanda insanlarımızın dökülen kanlarının üstünden, vatanseverlikleri üzerinden yükselen özgürlük ve bağımsızlık değerleri gün yüzünü görmüştür" ifadesini kullandı.

İNSANLIĞA KARŞI İŞLENEN SUÇ
Veseli, dönemin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kosova Misyonu Şefi William Walker’a, dünyaya katliam yapıldığını duyurarak, olayı insanlığa karşı işlenen bir suç olarak nitelediği için teşekkürlerini sundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle