Kosova’da eğitimciler greve başladı

Enis TABAK – KOSOVA / DHA
13.01.2015 - 15:57 | Son Güncelleme:

Kosova’da eğitimciler bugünden itibaren greve gidiyor. Eğitim sendikasının aldığı karar doğrultusunda Kosova genelindeki eğitim kurumları ilk olarak, ilk dersleri boykot edeceklerini ardından önümüzdeki hafta itibari ile derslerin yapılmayacağını açıkladı.

Grev ilköğretim yanı sıra liselerde devam ediyor. Eğitim sendikasının aldığı karar doğrultusunda Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren’de de ilk dersler boykot edilmeye başlandı. Kosova’da Türk eğitimcinin ve Türkçe eğitim gören öğrencilerin en kalabalık olduğu Çiryazi Kardeşler ilköğretim okulu da sendikanın aldığı kararı uyguluyor.

Okul Müdürü Arif Kabaşi ilk derse girmeme uygulamasının hafta boyunca süreceğini ifade etti. Arnavutça, Türkçe ve Boşnak dillerinde eğitimin verildiği Çiryazi Kardeşler İlköğretim Okulu Türk Müdür Yardımcısı Erol Kala, eğitim sendikasının aldığı kararı uyguladıklarını söyledi.

Kala grevin hükümet ile eğitim sendikası arasında sürecek olan süreç boyunca uygulanacağını söyledi. Eğitim sendikasının yeni hükümetten talepleri, her iş günü için 2 Euro öğün, hizmetlerin her yılı için yüzde 0.5’lik tazminat, yolculuk yapan öğretmenler için biletlerin yüzde 70’inin ödenmesi ve emekliye ayrılma durumunda öğretmenler için 3 aylık ortalama maaşın ödenmesi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı