GeriAvrupa Köln seçimleri 18 Ekim’e ertelendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köln seçimleri 18 Ekim’e ertelendi

Köln seçimleri 18 Ekim’e ertelendi
refid:30015080-spot ilişkili resim dosyası

Daha önce 13 Eylül’de yapılması planlanan Köln Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri, oy pusulalarındaki “yasalara aykırılık” yüzünden 18 Ekim’e ertelendi. Köln’de seçimlere 11 gün kala, hazırlanmış olan oy pusulasındaki “hukuğa aykırılık” tartışmalara yol açmıştı.

Köln Bölge Valiliği 2 Eylül Çarşamba günü oy pusulasının bu haliyle “yasalara aykırı” olduğunu açıkladı. Çünkü söz konusu oy pusulasında partilerin adları büyük yazılırken, bağımsız adayların isimleri listenin sonlarında ve küçük yazıldı.

13 Eylül’de yapılması planlanan seçimlerde SPD, AfD gibi partiler kendi adaylarıyla, CDU, Yeşiller, FDP ve Korsanlar gibi partiler ise bağımsız aday Henriette Reker’yı destekleyerek girecekti. Hazırlanan oy pusulasında ise bu yüzden CDU, Yeşiller, FDP gibi partilerin adları olmadığı gibi, destekledikleri aday Reker’in adı da altıncı sırada ve küçük punktolarla yazılmıştı.

Tüm tarafların seçimlerin ertelenip oy pusulalalarının yeniden düzenlenmesini istemesi üzerine Köln Büyükşehir Belediyesi ve Köln Bölge Valiliği gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra 4 Eylül Cuma günü yeni seçim tarihini 18 Ekim olarak belirledi.

Konuyla ilgili açıklamayı ise Valilik yaptı. Bu arada şimdiye kadar mektup ve direk seçim yoluyla kullanılan 55 bin oy da geçersiz sayılıyor. Söz konusu seçmenler de yeniden oy kullanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle