Koca Mustafalar’dan Yusuf'un kızı

Murat Tosun / BERLİN
28.09.2013 - 10:30 | Son Güncelleme:

1970’li yıllarda Almanya’ya göç eden Batı Trakya’lı bir ailenin kızı Cemile Giousouf. Son seçimlerde CDU’dan federal milletvekili seçildi. Piyanoda klasik müzik çalıyor ama günlük hayatta hip-hop dinliyor.

ALMANYA’da Hıristiyan Demokratlar, eyalet düzeyinde Türk kökenli milletvekili hatta bakan çıkarsa bile, Federal Meclis’e ne zaman Türk kökenli siyasetçi gireceği merak konusuydu. Batı Trakyalı Cemile Giousouf, nam-ı diğer, ‘Koca Mustafalar’dan Yusuf’un kızı’, bir ilki başararak CDU’dan Federal Meclis’e seçildi.

LİSEDE DEĞİŞTİM
Cemile Giousouf, Batı Trakya’dan Almanya’ya göç eden Gümilcine’li bir ailenin kızı. Batı Trakyalılar için lakabın soy isminden daha önemli olduğunu üstüne basa basa söylüyor ve “Bunun için benim adım Koca Mustafalar’dan Yusuf’un kızıdır” diye de vurguluyor. Babasının asıl mesleği marangozluk; ama Almanya’da oto yan sanayisinde bir fabrikada çalışmış.

Almanya’da doğduktan sonra anne ve babası çalıştığı için Batı Trakya’ya gönderilmiş. İki yaşındayken, doğduğu ülke Almanya’ya, anne ve babasının yanına geri dönen Giousouf, ilkokulda çok az sayıda yabancı olduğu için çok çekingen büyüdüğünü söylüyor. Aslında Cemile’nin şimdiki girişken ve aktif halini görüp buna inanmak çok zor; “Lise yıllarımda değiştim. Daha sosyal olmaya başladım” diye belirtiyor.

HEM PİYANO HEM TARKAN
Siyasete ilgisi Batı Trakya derneklerinde aktif olan anne ve babasının katıldığı toplantılarla başlamış. Çocukluğu bir anlamda Batı Trakyalı Türklerin azınlık haklarını iyileştirmek için yapılan toplantılarda geçmiş. Tabiiki sadece bununla sınırlı değil. Ailesinin iyi bir eğitim alması için çabaladığı Cemile, ilkokuldan itibaren piyano ve bale dersleri almış. Bugün bile stres atmak için evinde Mozart’ın Türk Marşı diye bilinen ‘Ronda alla Turca’sından Beethoven’e kadar birçok klasik müzik eseri çalıyor.

Peki severek dinlediği müzik? Her türlü müziğe açık olduğunu belirtiyor; ve “Piyanoda klasik müzik çalarım ama hip-hop dinlemeyi çok seviyorum. Sadece hip-hop değil, Tarkan da severek dinlediğim şarkıcılardan” diye ekliyor.

RITA SÜSSMUTH İDOLÜM
Üniversite yıllarında gazetecilik okumak isterken, CDU bünyesindeki Türk-Alman Forumu (DTF) Başkanı Bülent Arslan ile tanışan Cemile, aktif siyasete ilgi duymaya başlıyor; “Şunun bilinmesini mutlaka isterim. Eğer Bülent Arslan bana destek vermeseydi, bugün ben milletvekili olamazdım” diyerek vefasını da gösteriyor.

Siyasette örnek aldığı isimlerin başında ise uzun yıllar Federal Meclis başkanlığı yapan CDU’lu siyasetçi Rita Süssmuth geliyor. Rita Süssmuth’un kendi seçim kampanyasına da destek verdiğini söyleyen Cemile, “Bana bir gün ‘Önemli olan içindeki pusulayı tutabilmen’ diye tavsiyede bulunmuştu. Rita Süssmuth’un, çok popüler olmayan duruşları oldu. Büyük tepkiler görmesine rağmen her zaman bunları savundu. Bu nedenle benim için ayrı bir yeri var” diyor.

‘Koca Mustafalar’dan Yusuf’un kızı Cemile Giousouf bugün 35 yaşında. Siyasette hedefleri var. Federal bakanlık ya da müsteşarlık bu hedeflerinden biri; “Ama henüz erken. Bunun için çok çalışmam gerekir” diye belirtiyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı