GeriAvrupa Klopp'un umudu İlkay ve Nuri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Klopp'un umudu İlkay ve Nuri

Klopp'un umudu İlkay ve Nuri
refid:28054203 ilişkili resim dosyası

Dortmund Teknik Direktörü Klopp, sezonun ikinci yarısında takımını daha fazla atak oynatma üzerine planlar kuruyor. Yeni oyun sisteminde kilit isimler ise İlkay ve Nuri. Daha önce ön libero olarak ikiliden faydalanan Klopp, şimdi hücum hattında görev verecek.

ŞAMPİYONLAR Ligi'nde kendisinden bekleneni yaptı. Rakiplerini dize getirdi. Grup birincisi olarak üst tura çıktı. Futbol Federasyonu Kupası'nda da işler

Kloppun umudu İlkay ve Nuri
dilediği gibi gitti. Oynadığı her maçı kazandı. Üçüncü kulvarda ise tam bir yıkım yaşadı Dortmund. Bundesliga'da hiç beklenmedik sonuçlar aldı. 17 maç sonunda 17. sırada bulunuyor. 18 takım arasında en çok kaybeden o. En az puanlı iki takımdan biri ve en az kazanların arasında yer alıyor.

Dortmund'un aldığı kötü sonuçların elbette çok nedeni var: Sakat futbolcuların çokluğu, özellikle de takımın taşıyıcı kolonları olarak görülen yıldızların oynayamaması, sezon öncesi eksik kadroyla hazırlıkların yapılması, taktik çalışmaların yapılamaması ve şansız alınan yenilgiler sayılabilinir. Tüm bunlar var. Ancak oynadığı kötü maçları da unutmamak lazım.

Teknik Direktör Jürgen Klopp, takımını düzlüğe çıkarmak için oyun planında değişikliğe gitti. Bunu da oynadıkları hazırlık maçlarında gösterdi. Dortmund, görünen o ki ikinci yarıda daha fazla hücum düşünerek oynayacak.

Klopp iki önliberodan vazgeçmeyi deneyecek. Sakat olmadıkları dönemde Dortmund'da iki ön libero pozisyonunda İlkay ile Nuri oynuyordu. İlkay sakatlanınca Nuri kimi zaman Bender, kimi zaman da Kehl ile bu bölgede görev aldı. Ardından Nuri de sakatlanınca Kehl ve Bender aynı pozisyonda oynamaya başladı.

Şimdi ise Klopp iki ön liberodan vazgeçiyor. Hücum alanında etkili olmak için rakip yarı alanına daha fazla adamla çoğalma hesabı yapıyor. Nuri ve İlkay'ı da öne çekiyor. Tüm oyun taktiğini de ikili üzerine kuruyor. Yeni sistemin kilit isimleri artık Nuri ve İlkay. İkiliye Klopp çok güveniyor ve çok da umut bağlıyor.

Nuri de, İlkay da hem savunma hem de atak futbol oynayabilecek yetenekteler. Üstün teknikleri ve düşük pas hatası yüzdesiyle oynamaları rakip defansı çözmede Dortmund'a elbette kolaylık sağlayacak. Klopp, Nuri ve İlkay'dan rakip takım defansına baskı yapan forvetlere destek olmasını da istiyor. Alman futbolunun son yıllarda yetiştirdiği ve dahi olarak nitelendirilen Klopp'un yeni futbol anlayışı ve taktiği hazırlık maçlarında iyi işledi. Önümüzdeki 17 maçlık periyotta yeni oyun anlayışının Dortmund'u krizden kurtarıp düzlüğe çıkarıp çıkarmayacağı merak konusu. Bunu hep beraber göreceğiz. Yeni oyun anlayışı planlandığı gibi iyi işlerse Klopp kahraman. İşlemezse durum vahim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle