GeriAvrupa Kızamık korkusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kızamık korkusu

Kızamık korkusu
refid:28304151 ilişkili resim dosyası

Almanya’nın başkenti Berlin’de ağır kızamık salgını üzerine Avrupa Birliği alarma geçti. AB Komisyonu tüm çocukların kızamık aşısı yaptırılmasını istedi.

Başkent Berlin’de ekim ayından beri ortaya çıkan ve geçen günlerde bir çocuğun ölümüne yol açan kızamık salgını, Avrupa’yı korkuttu. AB Komisyonu, salgın Avrupa’ya yayılmadan önce çocuklara aşı yapılması uyarısında bulundu. AB Sağlık komiseri Vytenis Andriukaitis, “Kızamık çok çabuk sınırlar ötesine yayılan ve çok kolay bulaşan bir hastalık. Ama aynı zamanda aşıyla bu hastalığın yayılması kolayca önleniyor” dedi. Sağlık Komiseri tüm çocuklara kızamığa ve başka hastalıklara karşı aşı şartı getirilmesini istedi.

Berlin’de geçen ekim ayından beri 570 kızamık vakası kaydedildi. 159’u hastanede tedavi gördü. 1.5 yaşındaki bir çocuk geçen hafta kızamıktan öldü. Pazartesi gününden beri de 19 kızamık vakası belirlendi. Artan kızamık vakaları üzerine aileleri korku sardı. Özellikle Berlin’de aileler, “Çocuklarımızı kreş, anaokulu veya okula göndermek tehlikeli mi?” diye soruyor. Berlin’de en çok kızamık vakası ise göçmenlerin yoğunlukta oturduğu Neukölln ile Friedrichshain-Kreuzberg semtlerinde kaydedildi. Neukölln’de 104, Kreuzberg’te 87 vaka belirlendi.

Lichtenrade’de tatil edilen okul yeniden açıldı ama Sağlık Dairesi öğrencilerin aşı defterini kontrol etti. Beş öğrencinin kızamık aşısı yaptırmadığı belirlendi. Bu öğrenciler aşı oluncaya kadar okula gidemeyecek.

NASIL BULAŞIYOR

Kızamık grip gibi ateş, öksürük ve nezle gibi kendini gösteriyor. Birkaç gün sonra ciltte kırmızı lekeler belirmeye başlıyor. Hastalık, hastaların öksürükle, hapşırmayla havaya saçtığı virüsler aracılığıyla da bulaşıyor.

ÇOCUKLARI AŞILATIN

Almanya’da çocuklara ilk kızamık aşısı bir yaşında yapılıyor. İkinci aşısı 4 ile 6 hafta sonra yapılıyor. Ancak aşı zorunlu değil ve ailenin izni gerekiyor. Bazı aileler çeşitli sebeplerle çocuklarına aşı yaptırmıyor. Robert Koch Enstitüsü verilerine göre 2012’de Berlin’de çocukların yüzde 95.9’u birinci kızamık aşısını oldu. İkinci aşıyı yaptıranların oranı yüzde 90. Almanya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, kızamık aşısının zorunlu olmasını önerdi. Sağlık Sigortası AOK Başkanı Jürgen Graalmann da zorunlu aşı talebine destek verdi. Graalmann, “Söz konusu olan çocukların hayatı. Onların tek başına karar vermesi zor. Artık tartışmayı bir kenara bırakıp tıbbın ve bilimin gereğine uyalım” dedi.

AŞI ÖLÜMÜ ENGELLİYOR

Berlinli Dr. İsmail Tuncay, anne ve babalara çocuklarına aşı yaptırmalarını salık verdi. Tuncay, “Aşılar olmazsa salgın hastalıklarla mücadele çok zor olacaktı. Aşı sayesinde ölümlerin önüne geçiliyor. Kızamık ölümcül bir hastalık değil. Herkes geçiriyor. Ama riskleri var. Aşı ile o risklerin önüne geçiliyor. Aşısız bir yaşam düşünülemez. Aşı şart” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle