GeriAvrupa Kiraya fren geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kiraya fren geliyor

Kiraya fren geliyor
refid:28302494 ilişkili resim dosyası

Almanya’da büyük koalisyon hükümeti hızla artan kiraları önlemek için anlaştı. Yeni ev kiralamada ev sahibi en fazla yüzde 10 kira artışı yapabilecek. Yeni yapılan ve temelden restore edilen konutlar bu uygulamanın dışında.

Almanya’da özellikle büyük kentlerde hızlı kira artışının önü nihayet alınacak. Büyük koalisyon hükümetinin liderleri ve grup başkanları salı akşamı dört saat süren görüşmeden sonra kira artışını frenleme ve asgari ücret uygulamasında eksikleri tespit etme üzerinde anlaştı.

Üzerinde anlaşma sağlanan yasa taslağına göre kiracı değişimi esnasında ev kirası evin bulunduğu bölgedeki ortalama kira seviyesinden en fazla yüzde 10 üzerinde olabilecek. Böylece yeni ev kiralamada kira zammına en fazla yüzde 10 zam yapılabilecek. Yeni inşa edilmiş ya da baştan sona onarımdan geçmiş binalar bu uygulamanın dışında kalacak. Hükümet böylece yeni konut inşasını ve tadilat girişimini boğmak istemiyor.

ASGARİ ÜCRET

CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve CSU Genel Başkanı Horst Seehofer ile üç partinin grup başkanları salı akşamı dört saat koalisyondaki tartışmalı konuları gündeme aldı. Koalisyon ortakları bir süre önce uygulamaya konan asgari ücret konusunda da eksiklerin tespit edilmesi üzerinde anlaştı. Asgari ücret uygulamasında işverenler, çalışma saatlerinin kaydedilmesinin çok büyük bir bürokrasi olmasından şikayetçi. Çalışma Bakanı Andrea Nahles, zirve öncesi yaptığı açıklamada asgari ücrette herhangi bir değişikliğe karşı çıktı. Nahles, çalışma saatlerinin defterinin tutulmaması halinde, asgari ücreti kontrol etmenin mümkün olmadığını belirtti.

EMLAKÇI KOMİSYONUNU KİM ÖDEYECEK

YÜKSEK kiraların yanında emlakçı komisyonları da kiracı için büyük bir yük. Mevcut uygulamaya göre konutu emlakçıya ev sahibi veriyor ama emlakçı komisyonunu kiracı ödüyor. Yeni uygulama, emlakçıya görevi veren taraf komisyonu ödemek zorunda.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle